Karawana Kultury Lata Artystycznego – odbyła się pierwsza letnia edycja

Uroczysty koncert otwarcia festiwalu odbył się w Kamieniu Pomorskim w Katedrze św. Jana Chrzciciela. Stanisław Kuryłło, Burmistrz Kamienia Pomorskiego, w swoim przemówieniu przywitał uczestników, przedstawicieli organizatorów oraz publiczność – mieszkańców i gości miasta, podkreślając ważność tego typu projektów, które łączą rozmaite formy przejawienia i pokazania sztuki: folklor, muzyka poważna i rozrywkowa, taniec oraz rękodzieło, dziedzictwo historyczne.

Koncert rozpoczęły Małgorzata Oliwiecka-Stankiewicz i jej 7-letnia córeczka Julka wykonując wspaniały wokalny utwór „You Raise Me Up”.

Swoim wspólnym z córką wykonaniem utworu Małgorzata daje przykład, że warto wspierać młodych muzyków, warto dawać im szansę zapoznania się z publicznością oraz dobrą sceną ze wspaniałą akustyką niezależnie od wieku. Julia Stankiewicz podczas wokalnego utworu zagrała też na skrzypcach, chociaż grze na tym instrumencie uczy się zaledwie parę miesięcy.

W koncercie otwarcia zaprezentowała się grą na skrzypcach i inna uczestniczka festiwalu – 13-letnia Nadżafly Dżanel z dalekiego Azerbejdżanu. Dżanel jest artystką Młodzieżowej Państwowej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Młodzieżowej miasta Baku.

W ramach koncertu odbyły się pierwsze przesłuchania konkursowe w nominacji „organy”. Bardzo rozmaity program, składający się z dość skomplikowanych utworów profesjonalnie zagrali uczestnicy z Moskwy: solistka Strelnikowa Tatjana (organy; uczestniczka przeróżnych warsztatów międzynarodowych, kursów, festiwali w Niemczech, Włoszech, Francji, Ukrainie) oraz duet „DIVA” Babkina Julia (gitara-harfa) i Strelnikowa Tatjana (organy). Są to pedagodzy Szkoły Twórczości Dziecięcej im. Igora Strawińskiego, laureaci i finaliści miejskich, ogólnorosyjskich i międzynarodowych konkursów. Pomagał im w oswojeniu się z organami i katedralną akustyką Mariusz Stankiewicz – absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, organista Katedry.

Następnego dnia konkurs instrumentalistów odbywał się w Wolinie w Dworku von Below, udostępnionym przez Ryszarda Banaszkiewicza, dyrektora Muzeum im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Pośród uczestników nie zabrakło i polskich dzieci, chociaż rok szkolny już dawno się skończył i będąc na wyjazdach wakacyjnych nie wszyscy chętni mogli skorzystać z okazji uczestnictwa w międzynarodowym konkursie bez konieczności wyjazdu z rodzimego miasta. Swoje umiejętności jurorom między innymi przedstawili: Jakub Manke (perkusja, instruktor Tomasz Kubik), Julia Stankiewicz (skrzypce, pedagog Elżbieta Głowacka), młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny „ABSTRAKT“ (instruktor Bogdan Lewicki) i zespół wokalny „MALWY” (pierwszym instruktorem był Józef Romanowski, obecnie kierownik artystyczny chóru „JULIN“, teraz zespołem kieruje Bogdan Lewicki).

Jury w składzie Andrzej Mleczko (wokal), Valerii Burianenko (instrumental), Małgorzata Oliwiecka-Stankiewicz (wokal, instrumental) odnotowało wysoki poziom gry i kulturę muzyczną uczestników z Rosji i Azebejdżanu: Włada Babkina (gitara klasyczna), Łada Kłypo (gitara klasyczna), Julia Karawajkina (fortepian), Julia Babkina (gitara-harfa, gitara klasyczna), Dżanel Nadżafly (skrzypce).

Przyjęty dla konkursów w ramach Karawany Kultury system przyznania punktów uczestnikom daje możliwość oceny nawet gdyby do konkursu zgłosił się tylko jeden zespół: uczestnicy nie są porównywani między sobą, oceniani oni są według dość skomplikowanego systemu na podstawie doświadczenia młodych talentów bądź osób dorosłych. Podopieczni zwykłego kółka zainteresowań a państwowej szkoły muzycznej nie mogą być porównywane, ponieważ pedagodzy mają zupełnie inne wymagania, inną ilość godzin nauki gry, więc wymagania jurorów też są inne.

Konkurs w nominacjach „choreografia” i „teatr mody” miał miejsce w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Przesłuchania konkursowe były otwarte dla publiczności. W konkursie wzięły udział zespoły z Tatarstanu i Udmurcji (republiki autonomiczne Rosji). Koncert został rozpoczęty pokazem kolekcji strojów zaprezentowanej przez teatr mody NOWA FALA z miasta Iżewsk (kierownik artystyczny – Sofia Pestowa, Olga Feofilaktowa). Swoje układy taneczne przedstawiły zespoły SPEKTRUM (Iżewsk) i NASTRÓJ (Almietjewsk, kierownik artystyczny – Tatiana Sołomkina).

Artur Duszyński, dyrektor MDK w Międzyzdrojach, tego dnia wręczył zespołom i solistom zasłużone dyplomy i puchary festiwalowe oraz prezenty pamiątkowe.

Karawana Kultury to nie tylko próby i przesłuchania konkursowe. Organizatorzy za każdym razem starają się stworzyć atmosferę integracji, sprzyjającej dalszej przyjaźni, kontynuacji wymiany doświadczeń. W tym roku taką integracyjną niespodzianką były zajęcia taneczne z Renatą Maruszewską, trenerem Zumby. Wspaniale dobrana muzyka do wspólnego układu tanecznego, wyczucie poziomu i granic wytrzymałości podopiecznych, szczery uśmiech, poczucie humoru, umiejętności organizacyjne – wszystko to miało swój wpływ na to, że ta niezwykle pozytywna osoba stała się ulubienicą młodych tancerek, uczestniczek festiwalu, a organizatorzy z kolei cieszą się, że mają Renatę na liście jurorów. Na co dzień Renata prowadzi grupy Zumby „Rene’s”. Największą frajdą dla jej podopiecznych są pokazy Zumby, odbywające się na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, promujące zdrowy tryb życia i korzyści zajęć fitness. Uczestniczki festiwalu także miały możliwość prezentacji przygotowanego przez Renatę wspólnego układu w Międzyzdrojach.

Co do frajdy obcowania się, warto wspomnieć o wspólnym wieczorze, który uczestnicy Karawany Kultury spędzili w Czarnocinie koło Stepnicy w Szkole Aktywnego Wypoczynku „FRAJDA”, w ośrodku, który specjalizuje się głównie w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Położenie ośrodka nad wodami zalewu Szczecińskiego z dala od ruchu ulicznego, w pobliżu fantastycznej przyrody daje możliwość prowadzenia szerokiego wachlarza zajęć edukacyjnych, poznawczych i aktywności fizycznej w plenerze. Ośrodek oferuje między innymi zajęcia windsurfingowe, żeglarskie, wspinaczkowe, jazdę konną, zajęcia linowe, zajęcia taneczne, zabawy integrujące, poprawiające komunikację interpersonalną. Uczestnicy Karawany Kultury wzięli udział w obowiązkowym wieczorowym spotkaniu na placu, opuszczeniu bandery ośrodka. Zaopiekowała się uczestnikami bardzo profesjonalna kadra ośrodka na czele z kierownikiem Magdaleną Jędrzejczyk: Elżbieta Czwartos (absolwentka Szkół Artystycznych Top-Art o specjalności taniec, studentka Wyższej Szkoły Humanistycznej na kierunku Pedagogika Tańca, uczestnik wielu warsztatów tańca w Polsce i za granicą), Marta Jońca (uczestniczka wielu warsztatów z pracy z dziećmi). Młodzież i dzieci razem zatańczyli przygotowane wcześniej układy, nauczyli się nowych, zagrali w niektóre gry integracyjne, jeździli rowerami, smażyli kiełbaski i uczyli się piosenek przy ognisku. Na pożegnanie była wymiana drobnymi upominkami, mailami i kontaktami na Facebooku.

Inicjatorami projektu 11 lat temu wystąpili od strony Polski Leszek Rodziewicz, historyk, działacz społeczno-kulturalny, prezes Stowarzyszenia rodu Rodziewiczów oraz od strony Rosyjskiej gazeta „Muzyczny Klondajk” („Музыкальный Клондайк”) i agencja artystyczna „Art-Center” (Centrum Wsparcia Kreatywności, Edukacji i Kultury) z Moskwy. Głównymi organizatorami od strony Polski są Eugeniusz Jasiewicz, Burmistrz Wolina, i Ewa Grzybowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury gminy Wolin.

Foto Robert Tomasz Zięba

www.kamienskie.info

www.ikamien.pl I

 www.ikamien.pl II

www.pomorski24.com

Druga letnia edycja „Karawany Kultury Lata Artystycznego” zaprasza na koncerty (wstęp wolny):

31.07, godz. 17.00 – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie (taniec ludowy i nowoczesny, wokal, instrumentaliści – przesłuchania konkursowe).

1.08, godz. 17.00 – Kolegiata św. Mikołaja w Wolinie (chór, kwartet klarnecistów).

1.08, godz. 20.00 – Aktywne Lato Maracana Club Dziwnów, pokazy Zumby

2.08, godz. 16.00 – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Gala koncert uczestników

Posted on 24.07.2015 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top