XXI Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach

W dniach 22-24 września w Międzyzdrojach odbyły się XXI Spotkania Artystyczne Seniorów. Wydarzenie było objęte patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego i Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Spotkania Artystyczne Seniorów odbyły się w Międzyzdrojach po raz pierwszy pod nazwą „Barwy Jesieni” w 2003 roku. Z okazji XX jubileuszu Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek wręczył podziękowania dla założycieli i współorganizatorów spotkań. Podziękowania otrzymali: Iwona Agacińska, Piotr Czajkowski, Artur Duszyński, Jan Magda, Elżbieta Janas, Krystyna Bakun, Andrzej i Czesława Tomczak, Ireneusz Lewicki, Andrzej Mleczko, Marianna Kargul, Bożena Stankiewicz, Marta Paszkowiak, Halina Olejniczak, Jadwiga Bober, Piotr Piętka.

Do naszego miasta przyjechało ponad 500 uczestników z  8 województw: Dolnośląskiego, Śląskiego, Kujawsko -Pomorskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Łódzkiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego.

Najliczniej zespoły przyjeżdżają do nas z Województwa Dolnośląskiego, prezentując wspaniałe tradycje tego regionu. Łącznie w przeglądzie wzięło udział 40 zespołów, były to zespoły taneczne, śpiewacze i folklorystyczne. Pięknym korowodem zespoły przeszły ulicami miasta, prezentując wspaniałe stroje ludowe -wzrok szczególnie cieszyły te ręcznie wykonane hafty, falbanki i najbardziej urzekające stroje dla dzieci: wykonane na specjalne zamówienie buciki. Udział dzieci jest zawsze bardzo ciepło odbierany przez publiczność, a jest szczególnie ważny dla kontynuacji tradycji ludowych. Zespoły licznie występowały na promenadzie, ich koncerty spotkały się z tak wspaniałym przyjęciem publiczności, że wielokrotnie bisowały, ponieważ widzowie prosili wciąż o więcej. To wspaniała nagroda za ich wysiłek – zespoły wiele godzin spędziły na przygotowaniu do występów, poczynając od szycia strojów po pracę nad repertuarem.

Tradycyjnym punktem programu spotkań jest polonez przed molo, piękny taniec prezentuje polskie tradycje ludowe i jest wielką atrakcją dla widzów.

Po przeglądach konkursowych zespoły wspólnie bawili się na biesiadzie, oprawę muzyczną zapewnił Madej Band, a gwiazdą wieczoru był Michał Milowicz.

Spotkania Seniorów, jak co roku, odbywają się w formie konkursu. Komisja jurorów w składzie:

– Brygida Borecka,

– Irina Lebedinskaya,

– Ewa Tomala

po wysłuchaniu 40 prezentacji artystycznych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienie: 

Zespół instrumentalno – wokalny “BRYZA”

Zespół wokalny “Niezapominajki” z Dminina

Zespół Śpiewaczy Ludowych “MACIEJE” z Ostroszowic

Zespół Macierzanka z Gościmia

“Trzy Dęby” Zespół Ludowy

III miejsce

Formacja Artystyczna Sześciopak

Zespół Ludowy Leszczynianki

II miejsce

Zespół Ludowy “Gniewkowianie”

Zespół śpiewaczy “Złotniczanki”

I miejsce

Zespół Ludowy “BOROWIANKI” z Przedborowej

Zespół Taneczny “STYL” Złocienieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Grażyny Michałowskiej – Jurskiej

Grand-Prix

Amatorski Zespół Artystyczny Drzewiczanie

Zespół śpiewaczy “Nasza Łężyca”

Poziom zespołów w tym roku był bardzo wysoki, artyści prezentowali wspaniałe widowiska artystyczne, obrzędy, tańce i pieśni.

Jury dziękuje organizatorom za sprawne przeprowadzenie przeglądu, a instruktorom za przygotowanie zespołów.

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom udanych prezentacji i życzą kolejnych sukcesów artystycznych.

Sponsorem nagród finansowych jest firma Skarby Morza.

Fundacja Benefis z Wolina ufundowała dla laureatów certyfikaty zniżkowe na uczestnictwo w konkursie artystycznym Star Bridge The Islands Worldwide na kwotę 1500 zł.

Międzynarodowy Dom Kultury składa serdeczne podziękowania instytucjom i placówkom naszego miasta za okazaną pomoc przy organizacji:

Rodzinne Ogrody Działkowe „Bursztyn” w Międzyzdrojach

Komisariat Policji w Międzyzdrojach

Straż Miejska w Międzyzdrojach

Ochotnicza Straż Pożarna Lubin i Międzyzdroje

Zakład Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach

Galeria zdjęć wszystkich zespołów, mapa województw – na stronie internetowej www.sas.mdkmiedzyzdroje.com

Posted on 26.09.2023 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top