Pierwszą odsłonę uczestników letniej edycji X Jubileuszowego Międzynarodowego Projektu „Karawana Kultury Lata Artystycznego” można było podziwiać na początku lipca. W konkursie oraz koncertach festiwalowych brali udział uczestnicy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Polski.
Realizacja międzynarodowego projektu artystycznego zainicjowana przed dziesięciu laty przez Prezesa Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów pana Leszka Rodziewicza, kontynuowana jest dzięki współpracy z „Art-Center” – Centrum Wsparcia Kreatywności, Edukacji i Kultury (oraz gazetą „Muzyczny Klondajk”) z Rosji, Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin w Wolinie oraz Gminą Wolin.
Druga odsłona zrealizowana jest we współpracy z Gminą Golczewo, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Golczewskiej (Teresa Waszczenko), Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Golczewie, Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach.
W poprzednich edycjach, zarówno latem jak i zimą, Wolińska Orkiestra Bębniarska pod kierunkiem Tomasza Kubika brała aktywny udział we wspólnych próbach i jam-session, pokazując wspólnie przygotowane utwory podczas prezentacji festiwalowych. Pomysłem sierpniowej edycji organizatorów są warsztaty dla uczestników z wokalu (Małgorzata Oliwiecka-Stankiewicz & Mariusz Stankiewicz z Kamienia Pomorskiego) i choreografii (Gulsina Bajkenowa, Kazachstan).
Studio baletowe znanej baletnicy, słynnego choreografa i działacza społecznego Gulsiny Bajkenowej już brało udział w ramach projektu Karawany Kultury podczas WOŚP 2012 w Wolinie i Golczewie.
Wieczory twórcze Bajkenowej od dawna stały się tradycją w świeckim życiu kazachskiego miasta Atyrau, skąd pochodzi zespół – z niecierpliwością czekają na nie nie tylko przyjaciele i rodzice wychowanków Gulsiny, ale i mieszkańcy – wielbiciele sztuki tanecznej. Dziś Bajkenowa jest jedynym nauczycielem i choreografem, który kilka razy do roku przeprowadza podsumowanie swojej pracy twórczej. Uczniowie szkoły, niejednokrotnie występowali na dużych scenach Europy czy Azji, zdobywali nagrody przeróżnych nominacji i przeróżnego stopnia w Emiratach Arabskich, Bułgarii, na Węgrzech, w Niemczech, Polsce i w Rosji.
Ponadto jeszcze jednym popularnym kierunkiem w szkole tanecznej Bajkenowej od niedawna stały się sportowe tańce dla tancerzy poruszających się na wózkach inwalidzkich. Asylaj Akbergenowa i Nurlan Dżałgaspaew, których szkoliła Bajkenowa zdążyli już zdobyć kilka nagród krajowych i wyróżnień, przyjeżdżają tym razem do Polski razem z grupą Studio baletowego. Za pracę wniesioną w rozwój sztuki baletowej w 2013 roku Gulsina Bajkenowa została nagrodzona złotym medalem „Mecenat roku“.
Gulsina Bajkenowa jako pierwsza w Kazachstanie posiada certyfikat wzorowego trenera klasy międzynarodowej. Po ukończeniu prac na konkursie „Krasa Atyrau“, Bajkenowa została zaproszona przez Światowy Kongres Piękna do towarzyszenia kazachskim przedstawicielkom na międzynarodowym konkursie piękna „Beauty of the World“, który jest organizowany w Pekinie od 2007 roku.
Będąc przewodniczącym obwodowego tatarsko-baszkirskiego etno-kulturowego ruchu „Tatułyk“ tym razem Gulsina przywiezie do Polski mini-spektakl łączący taniec i pokaz strojów ludowych.
Gulsinę można nazwać mianem człowieka szukającego nowych rozwiązań. Z pewnością jest to cecha mówiąca wiele o charakterze człowieka – nie stać w miejscu, a ciągle odkrywać dla siebie a później w konsekwencji i dla innych nowe horyzonty.
Organizatorzy zapraszają na koncerty festiwalowe:
2.08 – od godz. 18:00 Wolin, scena na błoniach, zespoły: z Jakucji (TUJERKEN, teatr etniczny), z Rosji (APELSIN, teatr wokalno-estradowy), z Kazachstanu/Atyrau (STUDIO BALETOWE BAJKENOWEJ, mini spektakl strojów; duet ADAJIO – taniec na wózku) .
6.08 – od godz. 17:30 Międzyzdroje, Międzynarodowy Dom Kultury, zespoły: z Jakucji (TUJERKEN, teatr etniczny), z Rosji (APELSIN, teatr wokalno-estradowy), z Kazachstanu (STUDIO BALETOWE BAJKENOWEJ, mini spektakl strojów; duet ADAJIO – taniec na wózku), z Kazachstanu/Szymkient (zespół AJGOLEK, tańce ludowe i estradowe).
9.08 – od godz. 15:00 Golczewo, zespół z Kazachstanu/Szymkient (AJGOLEK, tańce ludowe i estradowe).
Wstęp wolny.
Komentowanie zostało wyłączone.