Karawana Kultury i Historii

Karawana Kultury 10 a

21 lipca (sobota) Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach znów stanie się miejscem przeglądu Karawany Kultury – East West of Culture Caravan. Na miłośników sztuki czekają występy uczestników z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski. Będzie to muzyka instrumentalna – fortepian, gitara, cymbały; wokal klasyczny, estradowy, ludowy; teatr – recytatorzy; taniec; gimnastyka artystyczna; folklor; malarstwo.

Już 14 lat w województwie zachodniopomorskim krąży Karawana Kultury zapraszając do swoich przeglądów dzieci i dorosłych. Barwny korowód zespołów staje się co raz większy, cieszy się co raz większym zainteresowaniem ze strony polskich uczestników, ponieważ to zawsze coś nowego, inna kultura – rozmaite instrumenty ludowe, przepiękne stroje, ciekawe układy choreografii, znajome piosenki, ale w innej interpretacji, aranżacji i innym języku.

Poprzednia edycja – Artistic Summer of Culture Caravan – odbyła się 23 czerwca, tradycyjnie na zakończenie roku szkolnego. W Kamieniu Pomorskim swój dorobek artystyczny pokazali soliści i zespoły z Rosji, Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Grecji, Francji i Polski. Artyści – dzieci, młodzież, dorośli – wystąpili w różnych kategoriach wiekowych. Tym razem wiek najmłodszego uczestnika – 5 lat, Ailina przyjechała do nas z Kazachstanu.

Współorganizatorem tej edycji była Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim udostępniając dla międzynarodowego przeglądu przepiękną aulę historycznego budynku. Kolejnym bardzo ważnym współorganizatorem czerwcowej edycji Karawany Kultury był Kamieński Dom Kultury z dyrektorem Stanisławem Motyką – nikt z uczestników nie narzekał na akustyków i sprzęt dopasowany do wszelkich potrzeb scenicznych. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorza Kurki uczestnicy mogli zwiedzić ekspozycję muzealną, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii regionu.

Organizatorzy składają podziękowania Krzysztofowi Zienkiewiczowi (Fortepiany i Pianina, Wolin) za osobiste zaangażowanie i profesjonalne podejście w przygotowaniu instrumentu. Instrument ma swoje lata, potrzebował nie tylko strojenia, ale czyszczenia i remontu. W tej edycji Karawany Kultury brali udział nie tylko uczniowi szkół muzycznych z różnych krajów, była też słynna młodzieżowa orkiestra symfoniczna Łotwy (Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola, Rīga, dyrygent – Boļeslavs Voļaks) oraz profesjonalni muzycy. Podczas konkursu instrument brzmiał bez zarzutów.

Bardzo ważnym wynikiem wieloletniej współpracy z Urzędem miasta Wolin, z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin są występy uczestników Karawany Kultury w ramach imprez cyklicznych gminy i miasta. Celem tych koncertów jest nie tylko wypełnienie czasu wolnego lecz zachęcenie mieszkańców Wolina do kontaktu z muzyką. Intencją jest wychowanie młodzieży poprzez sztukę oraz przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z dóbr kultury, pogłębienie wiedzy na temat instrumentów muzycznych różnych krajów, ich możliwości i barwy dźwięku. Możliwość bliższej integracji – umożliwienie słuchaczom rozmowy z wykonawcami oraz wymiany zdań na temat skojarzeń pozamuzycznych, powstałych podczas słuchania muzyki w ramach koncertów.

Uczestnicy czerwcowej edycji Karawany Kultury brali udział w programie artystycznym w ramach tegorocznych „Dni Wolina” w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Po koncercie Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz z wraz z zastępcą Burmistrza Małgorzatą Wójcik wręczyli specjalne podziękowania i upominki wszystkim instruktorom w swoim przemówieniu podkreślając, że takie występy to już pewna tradycja i ta impreza już od dawna przybrała charakter międzynarodowy.

Historię tworzą ludzie. Karawana Kultury od 14 lat jest aktywnym twórcą historii województwa zachodniopomorskiego promując region na całym świecie, zapraszając uczestników z różnych jego zakątków. Integracja i wymiana doświadczeń jest bardzo ważna dla instruktorów i artystów. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji – tego brakuje w małych miejscowościach. Karawana Kultury w pewien sposób integruje przychodzących na koncerty mieszkańców miast i turystów, instytucji kultury i oświaty oraz współpracujących w trakcie przygotowania imprezy hotele, restauracje, firmy transportowe i inne firmy usługowe. Taka integracja intensyfikuje współpracę, motywuje do dalszych działań.

W Polsce z roku na rok rośnie liczba eventów kulturowych organizowanych w różnych częściach kraju. Coraz częściej na pytania o przyczynę odwiedzenia konkretnego miejsca grupy podają chęć uczestnictwa w odbywającej się imprezie. Karawana Kultury staje się bardzo popularnym festiwalem. Świadczy o tym poszerzająca się geografia uczestników. W przeglądach Karawany Kultury w ciągu ostatniego roku brali udział zespoły i soliści z Republiki Południowej Afryki, Bangladesz, Indonezji, Malezji, Grecji, Francji, Malty, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Niemiec, Białorusi i Rosji.

21.07.2018 (sobota, godz. 11:00-14:00) organizatorzy zapraszają na otwarty dla publiczności przegląd Karawany Kultury – East West of Culture Caravan, który odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Wstęp wolny.

www.kamienskie.info

www.tu.swinoujscie.pl

www.naszemiastomiedzyzdroje.com.pl

www.wyspiarzniebieski.pl

Posted on 17.07.2018 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top