Karawana Kultury – finał Lata Artystycznego 2016

Karawana Kultury Lata Artystycznego 2016

W niedzielę 7.08 w kolegiacie św.Mikołaja w Wolinie odbył się finałowy koncert XII Międzynarodowej Karawany Kultury Lata Artystycznego, zakończyła się ostatnia letnia edycja festiwalu-konkursu.

Gości i mieszkańcy Wolina mieli możliwość spędzenia niedzielnego popołudnia w atmosferze muzyki klasycznej w wykonaniu solistów z Rosji, Bułgarii, Azerbejdżanu. Liczna grupa młodych muzyków z Azerbejdżanu składała się ze studentów i pegagogów kilku uczelni miasta Baku: Bakińska Akademia Muzyczna im. Uz.Hadżybejli, Państwowe Narodowe Konserwatorium Azerbejdżanu, Bakiński Koledż Muzyczny przy Państwowym Narodowym Konserwatorium Azerbejdżanu, Republikanskie Gimnazjum Sztuki przy Państwowym Narodowym Konserwatorium Azerbejdżanu, 11-letnia Szkoła Muzyczna.

Prawdziwa muzyczna uczta – utwory klasyczne i ludowe liryczne, dźwięki instrumentów dobrze znanych – takich jak saksofon, skrzypce, trąbka, flet z akompaniamentem pianino, oraz instrumentu nieznanego w Polsce – tar.

  • Karawana Kultury Lata Artystycznego 2016
    Karawana Kultury Lata Artystycznego 2016

Foto Robert Tomasz Zięba

Tar jest rodzajem lutni ze strunami szarpanymi, o długim gryfie. Jest powszechnie używany w Azerbejdżanie i uważany za najbardziej popularny instrument muzyczny w kraju. Instrument ten został wpisany na Listę UNESCO niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2012 r.

Przed koncertem Burmistrz Wolina, Eugeniusz Jasiewicz, uroczyście wręczył wykonawcom zasłużone dyplomy, puchary festiwalowe, listy podziękowalne za wkład w rozwój kultury na szczeblu międzynarodowym. W swoim przemówieniu Eugeniusz Jasiewicz pogratulował studentom i pedagogom olbrzymiego zaangażowania i profesjonalizmu.

Ta edycja Karawany Kultury Lata Artystycznego łączyła konkurs instrumentalistów w Golczewie, warsztaty muzyczne w Dworku Wolińskim, koncerty festiwalowe w ramach imprez towarzyszących XXII Festiwalowi Słowian i Wikingów.

Jednym z głównych partnerów Karawany Kultury jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie, który od lat wspiera festiwal udostępniając salę z wspaniałą akustyką przede wszystkim dla instrumentalistów – występowali tu zespoły z różnych miast i autonomicznych republik Rosji, z Białorusi, Kazachstanu, Czech i wielu innych. W tym roku, już tradycyjnie, konkurs instrumentalistów właśnie tutaj zaprosił uczestników na otwarte przesłuchania. W konkursie między innymi wzięli udział podopieczni Kamieńskiego Domu Kultury (Beata Wołosiak, nominacja sakshorn solo, instruktor – Valerii Burianenko) i Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach (Agnieszka Szaforz, nominacja fortepian solo, instruktor – Inna Żołudewa).

Profesjonalne jury zaproszone przez Organizatora w tym roku połączyło doświadczonych działaczy kultury i muzyków z Polski, Litwy, Ukrainy, Azerbejdżanu, Bułgarii i Rosji. Po koncercie inauguracyjnym i przesłuchaniach konkursowych uczestnikowi z Azerbejdżanu (Khanlarov Mahammad, nominacja tar solo) wręczony został puchar Burmistrza Golczewa za zachowanie i efektywne wykorzystanie dziedzictwa kulturowego.

W Wolińskim Dworku von Below uczestnicy brali udział w warsztatach z improwizacji jazzowej. Zajęcia prowadził Minev Evgenii z Bułgarii, obecnie pedagog Biełgorodzkiego Państwowego Uniwersytetu Sztuki i Kultury w Rosji: muzyk (saksofon), wykładowca historii muzyki współczesnej, pedagog (uczelnia wyższa, koledż i szkoła muzyczna), aranżer. Jego podopieczni zdobywają prestiżowe nagrody w konkursach międzynarodowych. Brał udział w wielu jazz, rock, blues i pop projektach. W 2015 roku w składzie grupy “The Big Lebovsky” występował na festiwalu Western Piknik w Sułominie. Jest autorem warsztatów estradowo-jazzowych, koncertów-wykładów oraz specjalnych programów edukacyjnych dla dzieci od lat 3-ch. Podczas warsztatów został przygotowany wspólny utwór „Don‘t worry. Be happy“, który uczestnicy pokazali podczas koncertu na dużej scenie na błoniach nad rzeką Dziwną.

Projekt Karawana Kultury objęty jest patronatem Burmistrzów Golczewa i Wolina.

Inicjatorem i głównym realizatorem projektu jest Fundacja Benefis z Wolina.

www.kamienskie.info

www.ikamien.pl

Posted on 10.08.2016 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top