Ottonowe Święto Plonów – Wolin 2016

Ottonowe Święto Plonów - Wolin 2016

Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

W sobotę, 3 września od wczesnych godzin rannych, przygotowywany był amfiteatr w Parku Miejskim w Wolinie, aby godnie i radośnie powitać dożynkowych gości. Obchody Ottonowego Święta Plonów Wolin 2016, rozpoczęły się Mszą Świętą w wolińskiej Kolegiacie pw. Św. Mikołaja. Z kościoła, w barwnym korowodzie, do amfiteatru, poniesione zostały chleby oraz przepiękne wieńce dożynkowe, symbole ogromnego trudu i poświęcenia rolnika.

Starostowie dożynek – Natalia Stankiewicz–Tuwalska i Ryszard Gecke przekazali tradycyjny bochen chleba burmistrzowi Wolina Eugeniuszowi Jasiewiczowi oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej Mieczysławowi Rybakowskiemu. Włodarze miasta skierowali do wszystkich zebranych, a w szczególności do rolników, ciepłe słowa uznania i wyrazy wdzięczności.

Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w składzie Iwona Perlińska, Marek Matys oraz Hubert Michalski, dokonali bardzo trudnego wyboru i wyłonili zwycięzców tegorocznych konkursów, a byli to:

w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce Sołectwo Korzęcin,

II miejsce Sołectwo Laska,

III miejsce Sołectwo Sierosław,

w konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe:

I miejsce Sołectwo Domysłów,

II miejsce Sołectwo Koniewo,

III miejsce Sołectwo Wisełka.

Część artystyczna, była bardzo urozmaicona, każdy mógł znaleźć coś dla siebie od muzyki ludowej przez rock do disco polo. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

W imieniu organizatorów czyli Gminy Wolin oraz Ośrodka Kultury Gminy Wolin, składam serdeczne podziękowania sołectwom Gminy Wolin za kultywowanie cennych, staropolskich tradycji oraz angażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzaniu zainteresowań tradycją ludową. Dziękuję sponsorom za wspieranie naszej lokalnej kultury oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania.

Dożynki to czas szczególny kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętajmy jednak przez cały rok o ich ciężkim trudzie podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!

Joanna Kulikow

www.osrodek-kultury.pl

www.gminawolin.pl

www.echokamienia.pl

  • Ottonowe Święto Plonów - Wolin 2016
    Ottonowe Święto Plonów - Wolin 2016

Posted on 09.09.2016 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top