Odbyła się specjalna edycja XII Międzynarodowej Karawany Kultury Lata Artystycznego Wschód – Zachód we współpracy z organizatorem open air festiwalu XIX Western Piknik – Folk, Blues, Country & Bluegrass Festival.
Ta nazwa „Wschód – Zachód“ podkreśla, że nie szukamy tego, co nas dzieli – naświetlamy to, co nas łączy. Ze „wschodu i zachodu“ bierzemy to, co najlepsze i ciekawsze, pokazujemy kulturę róznych krajów, mówimy językiem nie potrzebującym tłumaczy – językiem muzyki, pieśni, tańca.
Projekt wymiany kulturowej Karawana Kultury daje wiele możliwości zarówno mieszkańcom, gościom, jak i zaproszonym zespołom amatorskim. Karawana Kultury Lata Artystycznego to połączenie wypoczynku podczas wakacji, wspólnej zabawy, doświadczenia scenicznego z konkursem wegług zgłoszonych nominacji. W programie zespóly miały przesłuchania konkursowe w Międnarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach oraz koncerty festiwalowe w Sułominie.
Dużo pozytywnych emocji dał uczestnikom „zielony“ flashmob zaprezentowany w Wolinie na błoniach nad rzeką Dziwną. Była to niespodzianka organizatorów, Ośrodka Kultury Gminy Wolin i Fundacji Benefis. We flashmobie brali udział uczestnicy Karawany Kultury (z kilku miast Rosji, Estonii, Białorusi) oraz młodzież z Wolina i Stepnicy – uczestnicy programu Lato w Teatrze, ogólnopolskiego programu warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania integracyjnego w Dworku Wolińskim nie zabrakło rozmaitych prezentacji, które rozpoczęte zostały grupą Wesoły Dyliżans z Rosji. Młodzi artyści zaśpiewali piosenkę pod tytułem „Ogrody Miłości“ („Wolin – wyspa zielona“) autorstwa Bogusława Olsznowicza. Najciekawsze momenty zostały uwiecznione dzięki TV Śłowianin i będą wykorzystane w filmie, promującym Wolin i cykliczne imprezy odbywające się w mieście, na wyspie i okolicach.
Foto Robert Tomasz Zięba
W tym roku niedzielny program Western Pikniku przedstawił piosenkę wschodu – zespoły i soliści Karawany Kultury Lata Artystycznego dali z siebie wszystko tańcząc, grając na instrumentach, spiewając. Spokojniejsza niedziela po mocnych akcentach piątku i soboty, kiedy na scenie grali Sebastian Riedel & Cree, GreenWood, Babsztyl, Rednex – właśnie tego brakowało poprzednie lata. Pomysł organizatorów połączenia wschodu i zachodu, hucznej muzyki z czymś zupełnie innym okazał się strzałem w dziesiątkę – kowboje i motocykliści odpoczywali na trawie z zaciekaiweniem oglądali występy orkiestry akordeonistów, zespołu tańca ludowego, słuchali piosenek folkowych i estradowych.
Kolejnym potwierdzeniem tego, że Karawana Kultury łączy wszystko i wszystkich, było zakończenie niedzielnego koncertu na dużej scenie. Po wręczeniu nagród, otszymaniu zasłuzonych dyplomów i pucharów, prezentów festiwalowych, kiedy emocje nieco opadły i planowo powinno być zejście zespołów ze sceny – włączony został utwór „Cotton eye Joe“ grupy Rednex. Wszyscy artyści zostali na scenie i… żałujcie ci, kogo nie było w Sułominie: tańce liniowe pod amerykańskie country wykonane zespołami w strojach między innymi typowo ludowych Rosyjskich, strojach cyganskich, żolnierskim mundurze. Układu tanecznego uczyli się poprzedniego dnia pod kierownictwiem instruktorki Renaty Maruszewskiej, wyczuli odpowedni moment, właśnie „tę chwilę“ ku radości licznej publiczności. Wyjątkowy, barwny, niezapomniany final.
Co dalej? Where did you come from, where did you go? (sł. z „Cotton eye Joe“). – Cóż, Karawana Kultury idzie dalej, „haczy“ po drodzie rózne zespoły, imprezy, tradycję, style i kierunki twórczości. Projekt wymiany kulturowej Karawana Kultury objęty jest Patronatem Honorowym Burmistrzów Wolina i Golczewa.
Najbliższy przystanek – początek sierpnia:
5.08.2016, piątek, godz. 18:00,
Golczewo, GOKIS.
Koncert inauguracyjny.
Przesłuchania konkursowe.
6.08.2016, sobota, godz. 17:30,
Wolin, scena na błoniach nad rzeką Dziwną.
Koncert festiwalowy (w ramach imprez towarzyszących XXII Festiwalowi Słowian i Wikingów).
7.08.2016, niedziela, godz. 17:00,
Wolin, Kolegiata św.Mikołaja.
Koncert finałowy.
Uczestnicy z Polski, Bułgarii, Azerbejdżanu.
Saksofon, sakshorn, fortepian, skrzypce, flet, trąbka, tar*.
Wstęp wolny.
*Tar – instrument ludowy Azerbejdżanu, wpisany na listę UNESCO.
Komentowanie zostało wyłączone.