Amber Strings – osobistości Karawany Kultury. Kim oni są?

Amber Strings Караван Кульуры

Już niedługo poznamy wyniki letniej edycji internetowego konkursu „Digi-Form-Art” Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury”. Organizatorzy otrzymali zgłoszenia z 27 państw. 23 jurorów międzynarodowej komisji artystycznej intensywnie pracuje w tym tygodniu oceniając nadesłane wideo.

Czekając na wyniki przypominamy sobie uczestników poprzednich edycji. Organizatorzy Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” przy wsparciu partnerów medialnych dają możliwość bliższego poznania uczestników z różnych krajów, publikując interesujące fakty z życia prywatnego i zawodowego młodych utalentowanych artystów.

Udało się nam porozmawiać z p.Beatą Zariņą-Blaščinską, kierownikiem artystycznym zespołu „Amber Strings” z Łotwy. Zespół dostał nagrodę główną GRAND-PRIX wiosennej edycji internetowego konkursu „Digi-Form-Art”, w której wzięło udział blisko 1000 uczestników z 21 państw.

 

– Jest pani muzykiem i pedagogiem. Opowie nam pani o tym więcej.

 Jestem skrzypaczką, uwielbiam ten instrument, lubię na nim grać. Kiedyś grałam w orkiestrze symfonicznej, obecnie gram w składzie zespołu kameralnego „Liepājas Trio”. Od zawsze interesowała mnie praca pedagogiczna, marzyłam uczyć grzy na skrzypcach. Cieszę się, że mogę robić to, co kocham.

– Jak długo prowadzi pani zespół „Amber Strings” (red. „Bursztynowe Struny”)?

 Ten zespół młodzieżowy powstał 7 lat temu, co prawda mieliśmy niewielkie przerwy w swojej aktywności artystycznej.

– Czy wszystkie chętni uczniowi z pani szkoły artystycznej mogą dołączyć się do tej grupy, czy jednak jest wstępna selekcja do zespołu?

 Nasza szkoła (Liepaja Music, Art and Design School) posiada zespół smyczkowy, który liczy około 30 skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów. Zespół „Amber Strings” jest kwintesencją tego dużego zespołu smyczkowego, w którym grają tylko wybitni i najbardziej utalentowani studenci. Wielu z nich jest laureatami różnych konkursów międzynarodowych jako soliści.

– Jakie niuanse i możliwe problemy trzeba wziąć pod uwagę pracując z zespołem, członkowie którego są w różnym wieku szkolnym? To oczywiste, że w wieku 14 a 17 lat młodzi ludzie mają nieco inne zainteresowania i preferencje.

 Na szczęście nasi studenci w tym wieku bardzo lubią wszystko robić razem, więc też bardzo chętnie razem grają muzykę. Decydującym czynnikiem jest dobór repertuaru. Jeśli repertuar jest ciekawy – studenci są podekscytowani, zmotywowani do udziału w koncertach i konkursach z wybranymi utworami. Młodsi starają się naśladować liderów, starsi chętnie i odpowiedzialnie pomagają młodszym.

– Czym jeszcze interesują się młodzi artyści z „Amber Strings” oprócz muzyki?

 Dla większości naszych studentów muzyka to ich przyszły zawód, więc codziennym ćwiczeniom i grze na instrumencie trzeba poświęcić sporo czasu. Jednak w czasie wolnym od głównej nauki uprawiają sport, grają w hokeja, tańczą, grają w teatrach.

– Uczestnictwo w festiwalach i konkursach to wymiana doświadczeń, nowe znajomości, nowe możliwości itp. Jakie festiwale zespół pamięta najbardziej i dlaczego?

Jak dotąd najbardziej znaczący dla zespołu był udział w konkursie „Rising Stars” w Rydze. Dzięki nagraniom wykonanym podczas konkursu zespół zdobył nagrody w kilku międzynarodowych konkursach, a także będzie miał okazję uczestniczyć w niektórych międzynarodowych festiwalach. Studenci lubią wyjazdy festiwalowe, ponieważ to sprzyja integracji, jednoczy zespół. Dla muzyka uczestnictwo w konkursach jest niezbędne, ważne są oceny i rady profesjonalnego jury. Poza tym poznajemy nowe kraje i miasta, sale koncertowe i jak wygląda życie artysty w trasach koncertowych. Oczywiście podczas wyjazdów koncertowych zdarzają się też przykre niespodzianki – przed występem zrywa się struna, konsole muzyczne się psują, znika kostium koncertowy… Trzeba się nauczyć rozwiązywać te nagłe sytuacje. Doświadczenie jest bezcenne.

– Skąd dowiedzieliście się o konkursie internetowym w Międzyzdrojach Digi-Form-Art” Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” i dlaczego zdecydowaliście się wziąć w nim udział?

O konkursie zdalnym Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” dowiedzieliśmy się biorąc udział w innym konkursie na Białorusi, ponieważ organizatorzy mają umowę partnerską w sprawie rozpowszechnienia informacji o imprezach kulturalnych.

– Sytuacja we wszystkich krajach jest obecnie trudna, nikt z nas nigdy nie znalazł się w sytuacji globalnej epidemii i wielu ograniczeń. Jak udało się pani pokonać trudności związane z edukacją zdalną oraz brakiem wspólnych prób podczas przymusowego lockdown’u, kiedy wszyscy musieli pozostać w domu?

Nad nowym programem nasi uczniowie pracowali indywidualnie, zajęcia indywidualne z pedagogiem odbywały się online przez Skype i przy pomocy Zoom. Studenci otrzymywali zadanie, uczyli się samodzielnie, nagrywali wideo i przesyłali go pedagogom dla oceny.

– Teraz trudno cokolwiek planować a jednak – jakie plany ma zespół na najbliższy rok, może dwa? 

Wziąć udział w festiwalu Fundacji V.Spivakova Moskwa zaprasza przyjaciół w Rosji w listopadzie 2020 r. W lipcu 2021 r. chcemy pojechać World Championships of Performing Arts w Los Angeles, USA. 

– Dziękujemy za rozmowę, życzymy sukcesów!

Posted on 20.08.2020 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top