Anastasia Chepurnaya – osobistości Karawany Kultury. Kim oni są?

Anastasia Chepurnaya 4

Już wpływają zgłoszenia do jesiennej edycji konkursu internetowego, a w tym czasie organizatorzy Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” przy wsparciu partnerów medialnych dają możliwość bliższego poznania uczestników z różnych krajów, publikując interesujące fakty z życia prywatnego i zawodowego młodych utalentowanych artystów.

Anastasia Chepurnaya brała udział w letniej edycji konkursu internetowego Międzynarodowego projektu „Karawana Kultury” – Digi-Form-Art Summer Contest of Culture Caravan. Prezentacja młodej artystki zachwyciła międzynarodowe jury – wśród prawie 800 uczestników z 30 krajów Anastasia otrzymała Grand-Prix – nagrodę główną w nominacji cyrk.

 

– Powiedz mi coś o sobie.

Nazywam się Anastasia, mam 11 lat, mieszkam na Ukrainie, w mieście Dniepr. Chodzę do zwykłej szkoły, ale do klasy matematycznej. A od 5 lat chodzę na zajęcia do studia cyrkowego.

– I tu właśnie poprosilibyśmy więcej szczegółów. Cyrk to tak pojemna sztuka – są to klauni, żonglerzy, iluzjoniści, tresura, kordebalet…

W wieku 5 lat zaczęłam chodzić do studia cyrkowego „Triumph”. Uczyłam się elementów akrobatyki i gimnastyki, sztuki chodzenia na szczudłach, oswajałam się z kołem parterowym. W wieku 6 lat po raz pierwszy wypróbowałam płótna powietrzne i po prostu się zakochałam. To uczucie lotu i wysokości, gdy unosisz się jak ptak. Tak to się wszystko zaczęło. Nie chciałam już „być na ziemi” – chciałam „latać”. Tak zaczęła się moja miłość do gimnastyki powietrznej.

– Gimnastyka powietrzna to bardzo trudna dyscyplina, wymagająca stałych treningów i wieloletniego doświadczenia. Czy pamiętasz swój pierwszy występ przed dużą publicznością?

Mój pierwszy występ miał miejsce podczas „Fly Dance Fest” w 2017 roku. To była prezentacja z płótnami powietrznymi i kołem, zajęłam I miejsce. Wyobraźcie sobie, pierwszy występ i od razu zwycięstwo. I już od razu chciałam zostać gimnastyczką powietrzną.

A kiedy po raz pierwszy wystąpiłam na arenie prawdziwego cyrku podczas „Ogólnoukraińskiego Festiwalu Sztuki Cyrkowej” i otrzymałam zasłużony dyplom laureata I stopnia a mój występ został również zakwalifikowany do Koncertu Galowego – emocje mnie chyba przerosły. Moja mama wciąż pamięta, co wtedy powiedziałam: „Mamo, jaka to przyjemność występować przed licznymi widzami, wznosić się na wysokości jak ptak, a wszyscy patrzą na mnie i biją brawo”. To było w 2018 roku.

– Czas mija, dziecięce marzenia często się zmieniają – to normalne. Czy nadal chcesz występować w cyrku, gdy dorośniesz?

Nic się nie zmieniło. Uwielbiam latać, dlatego wybrałam ten zawód – być cyrkowcem, gimnastyczką powietrzną. Moim największym marzeniem jest występować w Cirque Du Soleil.

– Czy często bierzesz udział w festiwalach, konkursach artystycznych?

Pewnie. Udział w festiwalach i konkursach to nie tylko okazja do uzyskania oceny od profesjonalistów, aby później pracować nad błędami, stawiać sobie nowe zadania i dążyć do nowych celów. To doświadczenie i wymiana pomysłów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Jestem zwycięzcą wielodyscyplinarnych festiwali oraz specjalistycznych konkursów cyrkowych (Odessa, Charków, Zaporoże, Dniepr, Kijów, Krivoy Rog, Vinnitsa). Mam zarówno Grand Prix, jak i diplomy laureata I stopnia oraz różne nagrody specjalne. Ale nadal ciężko trenuję, aby zdobywać nowe szczyty.

– Jesteś utalentowaną dziewczynką, dążysz do postanowionego celu, cały czas nad sobą pracujesz. Być może zostałaś już zauważona przez kanały telewizyjne?

Zapraszano mnie do różnych programów telewizyjnych: „Najlepszy z najlepszych” (kanał telewizyjny „Inter Kijów”), „Dnieprowskie Gwiazdeczki” (Dniepr), „FUTUR.UA” (Kijów). Brałam również udział w nagraniach telewizyjnego projektu-konkursu „Niebieski Ptak” (Moskwa).

– Nie boisz się „latać”?

Prawdopodobnie każdy ma swoją własną ścieżkę życiową. Tam, na wysokości, pod kopułą cyrku, czuję się bardziej spokojniej niż na ziemi, jestem tam jak ptak, latam i po prostu dobrze się bawię. Chcę również bardzo podziękować mojej „Żenieczce” (zdrobnienie od Evgenii; Szkoła gimnastyki powietrznej Evgenii Krestyannikovej). To mój trener, poznałam ją w 2018 roku. Jest zawsze ze mną, zawsze czuję jej obecność i wsparcie. Każde zwycięstwo, każda wygrana jest również jej zasłużonym sukcesem.

Opublikowane na www.tu.swinoujscie.pl

Nagranie występu konkursowego można zobaczyć na naszym kanale youtube

Zgłoszenia do jesiennej edycji konkursu internetowego KLIKNIJ

Posted on 22.09.2020 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top