Każdy z nas docenia poukładane życie bez niespodzianek, jednak dość często narzekamy, że nic ciekawego się nie dzieje. „Kowalem swego szczęścia każdy bywa sam” – śpiewa Irena Santor. A może zamiast narzekać na nudę, wziąć udział w warsztatach, skorzystać z propozycji imprez kulturalnych swojego miasta bądź miejscowości?
Projekt KARAWANA KULTURY uczestnikom swoich festiwali zawsze daje możliwość spróbować coś nowego. Tancerzy z chęcią uczestniczą w warsztatach kuglarskich, instrumentaliści śpiewają, wokaliści biorą udział w warsztatach bębniarskich, plastycy są zaangażowani w przygotowanie tanecznego flashmob.
We współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin podczas Dni Wolina dla wszystkich chętnych były zorganizowane warsztaty pn.: „Jak szybko narysować piękne kwiaty”. Prowadziła warsztaty designer, pedagog i dyrektor prywatnej szkoły sztuki dla dzieci i dorosłych „Magische Kunstschule bei Anna” (Berlin, Niemcy) – Hanna Tropina. W warsztatach wzięło udział blisko 40 osób dzieci i dorosłych, dla których to było „coś nowego“, nowe doświadczenie, fajna zabawa, dobra integracja. Niby zabawa, jednak właśnie przez takie warsztaty przekazujemy wiedzę i umiejętności, odkrywamy talenty, rozwijamy zdolności twórcze.
Nie obeszło się bez integracji i w CWM w Grodnie – warsztaty ręcznego malowania drewnianych breloczków, prowadzone przez Hannę Tropiną, cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Pozytywnego nastroju również dodało integracyjne zajęcie muzyczne prowadzone przez Valeriego Burianenko – piosenka „Hej, Sokoły!” dość szybko była opanowana przez obecnych a międzynarodowa grupka najbardziej aktywnych uczestników przedstawiła świeżo wyuczony utwór tuż przed wręczeniem nagród. Najmłodsi nawet zakrążyli w spontanicznym radosnym korowodzie.
Współorganizatorem czerwcowej edycji XIII Międzynarodowego Projektu KARAWANA KULTURY (Artistic Summer of Culture Caravan 2017) był Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, gdzie 24.06.2017 odbyły się przesłuchania konkursowe oraz konkurs rysunku i warsztaty plastyczne.
Profesjonalne Jury oceniało uczestników w poszczególnych nominacjach w składzie: Leszek Rodziewicz (Przewodniczący Jury, historyk, działacz społeczno-kulturalny), Inna Żołudiewa (muzyk, pianistka, pedagog wokalu z wieloletnim doświadczeniem), Marina Nikoriuk (mezzosopran, autor wielu projektów muzycznych, pedagog śpiewu), Valerii Burianenko (muzyk znany z duetu „Salvador Dali”, pedagog wokalu i gry na instrumentach), Hanna Tropina (członek Związku artystów sztuki ludowej “Dnieprowska Palitra”, organizator wystaw w galeriach na Ukrainie i w Niemczech, autor cyklu warsztatów transmitowanych w telewizji), Robert Tomasz Zięba (absolwent St.Kevin College na wydziale Media/Fotografia w Dublinie, dziennikarz, ściśle współpracujący z europejskimi komitetami organizacyjnymi amatorskich i profesjonalnych festiwali i konkursów, Prezes Fundacji Benefis – głównego Organizatora KARAWANY KULTURY).
Podsumowując oceny Przewodniczący Komisji Artystycznej Leszek Rodziewicz podkreślił, że poziom wykonawców jest bardzo wysoki, nawet 5-7-letni uczestnicy swobodnie się czują na scenie, prawie bezbłędnie prezentując repertuar doskonale dobrany przez pedagogów. Przed rozdaniem zasłużonych nagród Marina Nikoriuk w swoim przemówieniu do obecnych uczestników, rodziców, pedagogów zaznaczyła bardzo ważny aspekt: „Jurorzy nie są po to, żeby osądzać. Jesteśmy tu po to, żeby wam kibicować. Jesteśmy waszymi największymi fanami”. To prawda. Konkursy KARAWANY KULTURY różnią się od innych swoją atmosferą przyjaźni i wzajemnego wsparcia.
Otwarty w 2015 r. Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów po raz kolejny sprawdził się jako wielofunkcyjny obiekt realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych. Budowa obiektu, jego całokształt pozwalają na równoległe przeprowadzenie przesłuchań konkursowych, organizacji wystawy prac, warsztatów plastycznych i cateringu. Niektórzy uczestnicy brali udział w kilku nominacjach i przemieszczanie się ze strefy „koncertowej” do strefy warsztatów plastycznych zajmowało dosłownie chwilę. Prezentacje konkursowe odbywały się na tle wyświetlanego rzutnikiem slide-show złożonego z prac uczestników spoza granicy konkursu zdalnego. Nie każdy może przyjechać na wybrane imprezy z przyczyn braku czasu bądź finansów i właśnie taka forma konkursu, kiedy prace są wysyłane drogą elektroniczną, jest bardzo wygodna i dostępna każdemu.
CWM w Grodnie usytuowany jest w Wolińskim Parku Narodowym, co sprzyja edukacji przyrodniczej. Głównym bohaterem konkursu rysunków został wybrany orzeł bielik, który jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego, jednak Organizatorzy nie stawiali ograniczeń – uczestnicy mogli rysować wszystko, co się kojarzy z naturą. Nie było z tym problemu, ponieważ szyby galerii nie pozbywają nas uczucia bezpośredniego otoczenia lasem, co pobudza wyobraźnie w odpowiednim kierunku.
W CWM Grodno Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej swój dorobek artystyczny prezentowali dzieci, młodzież i dorośli – wokaliści, instrumentaliści i plastycy z Rosji, Niemiec, Białorusi, Estonii, Holandii i Polski. Grand Prix zdobył Zespół instrumentów ludowych MENESTRELI (Rakowska Dziecięca Szkoła Sztuki, Raków, Białoruś, kierownik artystyczny – Dvaretskaya Katsiaryna).
Już za kilka dni lipcowa edycja KARAWANY KULTURY („East-West of Culture Caravan”) zawita do Kamienia Pomorskiego.
22 lipca otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbędą się w Kamieńskim Domu Kultury. Uczestnicy w różnym wieku z Polski, Czech, Białorusi i Rosji przedstawią rozmaity repertuar w nominacjach wokal i muzyka instrumentalna.
Po części konkursowej uczestnicy wezmą udział w warsztatach bębniarskich, które poprowadzi Tomasz Kubik (aktor, muzyk, instruktor Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej).
O godz. 18:00 na Marinie Kamieńskiej na mieszkańców i gości miasta czekać będzie koncert uczestników KARAWANY KULTURY. W programie: instrumentaliści (kwartet klarnecistów, białoruskie cymbały, skrzypce) i wokaliści estradowi.
Wydarzenia są objęte patronatem honorowym Burmistrza Kamienia Pomorskiego. Organizatorzy: Kamieński Dom Kultury i Fundacja Benefis z Wolina.
Zapraszamy na koncerty KARAWANY KULTURY (wstęp wolny):
22.07.2017
11:00 – otwarte przesłuchania konkursowe (Kamieński Dom Kultury)
18:00 – koncert uczestników (Marina Kamieńska)
Komentowanie zostało wyłączone.