Karawana Kultury Lata Artystycznego: kolejny przystanek na końcu lipca – wyspa Wolin

Stałe wieloletnie wsparcie przez Burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza Międzynarodowego projektu wymiany kulturowej dało uczestnikom i mieszkańcom powiatu Kamieńskiego nowe możliwości. Niekiedy odbywające się wyłącznie latem koncerty od zeszłego roku zajęły miejsce w kalendarzu jesiennych i zimowych miesięcy – Dożynki i koncerty Bożenarodzeniowe i WOŚP chętnie zapraszają uczestników z Rosji, Kazachstanu, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Karelii i innych. Władza lokalna staje się co raz bardziej otwarta na współpracę międzynarodową – KARAWANĘ KULTURY wspierają Burmistrz Golczewa Andrzej Danieluk, Wójt Gminy Świerzno Krzysztof Atras, Sołtys Sołectwa Trzebieszewo Anna Cieślar. Aktywnie pomagają w nawiązaniu kontaktów, organizacji spotkań integracyjnych i koncertów: Teresa Waszczenko – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, dyrektorzy i inny personel wielu domów i ośrodków kultury województwa (Stanisław Motyka z Kamienia Pomorskiego, Zbigniew Łukaszewski z Goleniowa, Lidia Wyzińska ze Stepnicy, Jadwiga Bober i Artur Duszyński z Międzyzdrojów, Katarzyna Gawle i Robert Miecznik ze Świnoujścia, i inni). Inicjatorem projektu i partnerem od strony Rosyjskiej występuje gazeta „Muzyczny Klondajk” („Музыкальный Клондайк”) i agencja artystyczna „Art-Center” (Center Wsparcia Kreatywności, Edukacji i Kultury) z Moskwy.

Osiągając postawione cele w realizacji tego programu dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury gminy Wolin Ewa Grzybowska przede wszystkim bierze pod uwagę różnorodność zainteresowań szerokiego grona możliwych odbiorców. Będąc głównym organizatorem umiejętnie łączy rozmaite formy przejawienia i pokazania sztuki: folklor, muzyka poważna i rozrywkowa, taniec oraz rzemiosło, rękodzieło, dziedzictwo historyczne (ścisła współpraca z muzeum miasta Wolin oraz miasta Dargen niemieckiej gminy partnerskiej) a nawet i kulinaria (Święto Kaszy, organizator – sołtys Recławia Waldemar Judkiewicz), sport (zapasy i regaty).

Kultura słowiańska prezentowana jest podczas imprez i spotkań różnych grup społecznych – nie są to wyłącznie ludzie sztuki bądź sportu lub pracownicy muzealni. To są ludzie starsi i młodsi, mieszkańcy i goście, Polacy i obcokrajowcy, pracujący i emeryci, strażacy, nauczyciele, żeglarzy, rolnicy i inni. Uczestnictwo w tych imprezach (również jak bycie obserwatorem, widzem) daje poczucie zjednoczonej Europy – Świata bez uprzedzeń, niweluje co nas dzieli, naświetla wszystko, co nas łączy.

  • Karawana Kultury Lata Artystycznego 2013
    Karawana Kultury Lata Artystycznego 2013

Najbliższe koncerty (wstęp wolny):

26.07, godz. 18.00 – 19.30 – Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

27.07, godz. 10.30 – 10.45 – Katedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

27.07, godz. 13.30 – 23.30 – Wolin, scena na błonach

28.07, godz. 17.00 – 19.45 – Kamień Pomorski, amfiteatr

31.07, godz. 18.30 – 20.00 – Wolin, Miejski Ośrodek Kultury

www.kamienskie.info

www.ikamien.pl

www.facebook.com

Posted on 18.07.2013 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top