Karawana Kultury Lata Artystycznego – ciąg dalszy w lipcu

Karawana Kultury Lata Artystycznego 2013

Dzięki wieloletniej współpracy gminy Wolin i gazety Rosyjskiej „Muzyczny Klondajk” („Музыкальный Клондайк”) mieszkańcy i goście województwa Zachodniopomorskiego mają możliwość bliżej poznać kulturę innych krajów.

W tym roku „Karawana Kultury Lata Artystycznego” (IX Międzynarodowy Projekt) już przewinęła się przez Polsko-Niemiecki Jarmark Dni Wolina, powitała lato na Festynie Świerznowskim, razem z dziećmi i młodzieżą Goleniowskiego Domu Kultury pożegnała rok szkolny na Jarmarku Świętojańskim i zaprezentowała swój dorobek artystyczny na tradycyjnym rozpoczęciu sezonu wakacyjnego na Dni Golczewo „Lato z de Croyem”.

Głównym organizatorem od strony Polski jest Ośrodek Kultury Gminy i Miasta Wolin, od strony Rosji – Agencja Artystyczna Art-Center z Moskwy, wydawca gazety „Muzyczny Klondajk” („Музыкальный Клондайк”).

Na początku były to występy zespołów z Rosji na otwartych placówkach scenicznych podczas sezonu letniego – połączenie wypoczynku z praktyką sceniczną. Później przez poszerzenie kontaktów z instytucjami kultury w ramach współpracy międzynarodowej „Karawana Kultury” wplatała się do imprez lokalnych i festiwali międzynarodowych województwa Zachodniopomorskiego a każdy zespół biorący udział w tej imprezie przywoził do domu nie tylko tradycyjne upominki ze straganu bądź sklepiku, lecz ciepłe wspomnienia i nową wiedzę z kultury, historii, architektury zdobytą podczas wyjazdu nad Bałtyk.

Przez lata z „Karawaną Kultury” podróżowało ponad 60 zespołów z wielu miast oraz autonomicznych republik Rosji oraz krajów byłego Związku Radzieckiego – Estonii, Kazachstanu (miasta Ałmaty, Atyrau, Astana, Szymkient), Białorusi, Ukrainy, Tatarstanu, Baszkortostanu, Jakucji i innych.

Począwszy od imprez o charakterze raczej rozrywkowym – koncerty plenerowe na wybrzeżu podczas wakacji „Karawana Kultury” zaproponowała szereg koncertów muzyki poważnej w kościołach. Po raz pierwszy takie koncerty odbyły się w grudniu ubiegłego roku jako „Koncerty Bożonarodzeniowe Województwa Zachodniopomorskiego”.

Tym latem muzyka dawna i klasyczna, wspaniałe wzory sztuki chóralnej podziwiane były w kościele w Międzywodziu oraz w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie.

Czy „Karawana Kultury” tym latem już się nie pokaże? Czy jednak będzie ciąg dalszy?

Ciąg dalszy „Karawany Kultury Lata Artystycznego” pokaże się nam na końcu lipca – będzie to taniec nowoczesny i folklor oraz muzyka klasyczna, orkiestra instrumentów ludowych i śpiew tenora. Koncerty przewidziane w Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Świerznie, Stepnicy i po stronie niemieckiej w Usedom w terminie 25.07 – 01.08.2013.

  • Karawana Kultury Lata Artystycznego 2013
    Karawana Kultury Lata Artystycznego 2013

Foto Robert Tomasz Zięba

www.kamienskie.info

www.ikamien.pl

www.facebook.com

Posted on 08.07.2013 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top