Karawana Kultury dla dzieci i dorosłych

Karawana Kultury na Dzień Dziecka 3

Kończy się kolejny rok w szkołach, szkoły muzyczne i inne instytucje kultury w tym czasie podsumowują osiągnięcia, prezentują nowy repertuar wokalistów, tancerzy, zespołów muzycznych oraz prace plastyczne. Czerwcowa edycja Karawany Kultury (Artistic Summer) też jest dostosowana do terminu. Już niedługo, 23 czerwca (sobota) w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim swój dorobek artystyczny pokażą soliści i zespoły z Rosji, Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Grecji, Francji i Polski. Artyści – dzieci, młodzież, dorośli – wystąpią w różnych kategoriach wiekowych. Tym razem wiek najmłodszego uczestnika – 6 lat, przyjeżdża do nas z Kazachstanu.

Organizatorzy Karawany Kultury, jak to każdy komitet organizacyjny, co roku podsumowuje swoją działalność a to nie tylko ze względu na obowiązki wysyłania papierów do urzędów. Takie podsumowania są niezbędne dla lepszego dostosowania się do potrzeb uczestników, przychodzących na koncerty mieszkańców miast i turystów, władzy lokalnej, instytucji kultury i oświaty oraz współpracujących w trakcie przygotowania imprezy hoteli, restauracji, firm transportowych i innych firm usługowych.

Wynikiem ubiegłego roku jest to, że mamy dużą rozbieżność wieku uczestników niemal w każdej edycji. Dzięki wsparciu rodziców i instruktorów co raz aktywniejsi stają się najmłodsi – 4-5-latki, które świetnie sobie radzą ze sceną i publicznością. Wyspa Wolin w ubiegłym roku podziwiała występy 4-letnich Adelphiny i Evity z Berlina (Evita brała udział w Karawanie Kultury w składzie zespołu wokalnego w roku 2017 dopiero skończywszy 3 lata), 5-letniej Sofii Beatrice z Holandii, 5-letnich Jade i Amber z Malty, 3-letniego Maylo z Berlina.

Biorąc pod uwagę ilość małych talentów z wielką chęcią występów majowa edycja Karawany Kultury zmieniła daty dopasowując je do Dnia Dziecka. Decyzja była uznana za słuszną – w ramach Najlepszego Dnia Dziecka na Wyspach w Międzyzdrojach odbyła się poprzednia edycja – Baltic Music Race. W tej edycji wzięli udział 45 uczestników w wieku 5-22 lat z Rosji, Białorusi, Armenii, Malty i Polski. Ta edycja odbyła się we współpracy z Urzędem miasta Międzyzdroje, Międzynarodowym domem kultury w Międzyzdrojach, Bałtyckim Parkiem Miniatur oraz Fundacji Benefis. Organizatorzy i sponsorzy zapewnili dzieciom dużo atrakcji, po zasłużone dyplomy i nagrody młode artyści, jako wchodzące gwiazdy sceny, nawet przeszli się czerwonym dywanem. Być może, za kilkanaście lat będziemy zaproszeni na uroczyste odsłonięcie kolejnego odcisku dłoni na Alei Gwiazd a będzie to właśnie ten maluch, co szedł czerwonym dywanem tej edycji festiwalu twórczości dziecięcej w Międzyzdrojach. Cóż, Dzień Dziecka jest po to, żeby spełniać marzenia. Ten dzień na pewno spełnił marzenia Michelle Portelli – zwyciężyła Grand Prix (La Voix School of Performing Arts, Marsa, Malta).

Osoby dorosłe też aktywnie biorą udział w przeglądach Karawany Kultury. Wszystkich się nie da wymienić, oto niektóre: podopieczni Barbary Okoń ze Świnoujścia (chór Kantylena, zespół męski Chwaty, Leonarda Paczkowska), tancerzy z Bangladesz, podopieczni Brygidy Boreckiej (chór Świerzno Śpiewa, Fundacja Teatr Teatr), zespoły Malwy i Fale ze Świnoujścia, chór Cantilena (Rosja), grupa Mungen Shure (Buriacja i Chakasja) i inni.

            W nadchodzącej czerwcowej edycji 2018, przegląd której organizowany jest we współpracy z Urzędem miasta Kamień Pomorski, Kamieńskim domem kultury, Szkołą Podstawową nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim i Fundacją Benefis, też zobaczymy jako konkursantów sporo osób dorosłych – zespół instrumentów ludowych z Białorusi, pianiści i wokaliści z Rosji i Białorusi, tancerzy z Francji.

Organizatorzy zapraszają na otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe, które odbędą się w auli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim 23.06.2018 (sobota). O godz. 9:30 uroczyste otwarcie koncertem Orkiestry symfonicznej ze Szkoły muzyki i sztuk pięknych z Łotwy, dyrygent – Boļeslavs Voļaks (Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola, Rīga, Latvia), dalej przegląd solistów i zespołów. W programie: muzyka instrumentalna (w tym orkiestry), wokal klasyczny i estradowy, folklor, teatr mody, pantomima, taniec, musical. Wstęp wolny.

Informacja dla tych, którzy nie mogą być na przeglądzie Karawany Kultury rano w Kamieniu Pomorskim. Dzięki wieloletniej współpracy z Urzędem miasta Wolin, Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin uczestnicy zaproszeni do udziału w corocznej imprezie „Dni Wolina” (23.06, godz. 16:15 – 17:30 amfiteatr w parku miejskim). Podczas tego koncertu wystąpią zespoły i soliści z Białorusi (muzyka instrumentalna, folklor), tancerzy z Grecji i Francji, teatr mody z Białorusi, wokaliści z Kazachstanu i Białorusi, musical z Kazachstanu.

Zapraszamy na koncerty 23.06.2018, sobota, wstęp wolny:

9:30 – 13:00, Kamień Pomorski, aula Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego

16:15 – 17:30, Wolin, amfiteatr w parku miejskim

 www.kamienskie.info

www.tu.swinoujscie.pl

www.echokamienia.pl

www.ikamien.pl

www.pomorski24.com

www.gminawolin.pl

Posted on 15.06.2018 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top