Za siedmioma górami,
Za siedmioma lasami… Domysłów.
Niewiele znajdziemy informacji o tej miejscowości w Internecie, bardzo mało wyczytamy z Wikipedii. Tyle, że to „wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.“
Stara niemiecka nazwa miejscowości to Dannenberg, a to już niejaka podpowiedź – wieś położona „za górą“. Patrzymy na mapę i faktycznie. Widzimy pasmo Wolińskie – wysoki, zalesiony wał, który kończy się nad morzem i wyraźnie oddziela zachodni Półwysep Przytorski od reszty wyspy. W tym pasie nadmorskim, nad Zatoką Pomorską, tworzy najwyższe w Polsce wybrzeże klifowe.
Od małego dzieciństwa wiemy, jak powinna się rozpocząć każda bajka. „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami“, a czasami nawet jeszcze „za siedmioma morzami i nad błękitnowodym jeziorem“. Dzieci i dorośli dawnego Dannenberga i teraźniejszego Domysłowa i okolic wiedzą, że tu w pobliżu Pojeziorza Wolińskiego mieszka sobie… Królowa Wyspy Wolin.
Tak, to właśnie tu powstała „Baśń o Królowej Wyspy Wolin“.
Jej autorką jest pani Brygida Borecka, założycielka „Fundacji Teatr Teatr”, która od lat konsekwentnie i skutecznie realizuje swoją misję: muzyka, plastyka i teatr dla każdego. Dzięki pani Brygidzie powstało kilka zespołów: Chór „Świerzno Śpiewa”, Zespół „Domysłów”.
Swoją aktywną postawą oraz wyobraźnią zaraża innych, stawiając na integrację wciąga do działań małych i dużych. Jej starsze zespoły z programu „Edukacja artystyczna seniorów” i podopieczni młodzi muzycy biorą udział w ogólnopolskich przeglądach i międzynarodowych festiwalach, są dobrze spostrzegani i oceniani. To są aktywni uczestnicy przeróżnych koncertów i festynów, oraz znaczących konkursów i projektów: Śpiewające Ogrody w Mechowie w Gminie Golczewo, Szyjemy Śpiewająco, Polska wieś dziedzictwo i przyszłość.
Dzięki jej zaangażowaniu pojawiło się Koło Gospodyń Wiejskich „Domysłów”. Pani Brygida szyje stroje nawiązujące do dawnych tradycji ludowych, odzyskuje przepisy kulinarne na bardziej i mniej znane potrawy lokalne, komponuje dla swoich zespołów piosenki o regionie. Wydany został Śpiewnik Domysłowski oraz Domysłowska książka kucharska.
Dzięki niej tworzy się nowoczesna kultura ludowa tej miejscowości. Z humorem promuje Domysłów poprzez domysłowski ziemniak, nasturcję domysłowską, malwę domysłowską, domysłowską rudbekię, cieciorkę domysłowską, fasolkę czarną meksykańsko-domysłowską. Nauczy was, jak kozaczyć po domysłowsku, da w prezencie Maskotkę Domysłek oraz z dumą przedstawi figurki Matki Bożej z Domysłowa.
Pani Brygida jako osoba energiczna i niezwykle utalentowana ma mnóstwo pomysłów, które stara się realizować przy pomocy projektów z różnych funduszy. Wiadomo, że nie zawsze to się udaje i bardziej warto liczyć na siebie, ale na przykład już można pogratulować otrzymania środków na wyposażenie pracowni plastycznej „Fundacji Teatr Teatr” z Programu Społecznik.
Ta działalność od dawna została zauważona przez prasę, telewizję i radio. Co raz częściej pojawiają się artykuły pokazujące sukcesy mieszkańców Domysłowa. Projekt teatru społecznego „Pastorałki dla Jezuska” w Ładzinie oglądała cała Polska – wtedy jedna scena zjednoczyła ponad 120 osób w tak ważnym temacie tradycji bożonarodzeniowych oraz przekazania tych wartości młodemu pokoleniu. Radio Szczecin regularnie naświetla nowe osiągnięcia oraz zapowiada nowe ciekawe wydarzenia.
Skąd na to wszystko siły i energia? To są potężne działania na rzecz rozwoju kulturalnego Domysłowa i prezentacji Gminy Wolin nawet na szczeblu międzynarodowym. Przekazanie tego, że ludzie mieszkający w naszym regionie mają pasje – szyją, pieką, robią konfitury, robią na drutach i szydełku, śpiewają – chętnie się dzielą tym z innymi. Gdzie jest ta ukryta moc – w świątecznej pelerynie Królowej Wyspy Wolin? W jej pierścieniu z rogu jelenia i bursztynu? Odpowiedź się kryje… „w lesie”.
Ten, kto już odwiedził pracownię plastyczną, wie, że trzeba się przejechać starą drogą (były trakt pocztowy), przypatrzeć się witrynce społecznej, przejść się zaczarowanym lasem, ominąć magiczną górkę, uważać na muchomorki pod nogami i szyszki nad głową. Czy już przyszła wiosna – dowiemy się patrząc na mrowisko. Nie wiemy, dokąd się udać – po poradę udajemy się do starego dęba. Chcemy się zastanowić, co dalej – warto usiąść na ławeczce na krańcu lasu i przemyśleć to i owo.
Warto zakończyć ten artykuł słowami z „Baśni o Królowej Wyspy Wolin”:
” Stworzyliśmy tę Baśń dla was
– dla tych, co tutaj się urodzili,
– dla tych, co tu żyją oraz
– dla tych, co tu powracają”.
Świat jest teatrem, aktorami ludzie – każdy napisze swój scenariusz. Ale historię tworzą osobistości, więc razem tworzymy historię regionu i wyspy Wolin.
Komentowanie zostało wyłączone.