W ubiegłym roku z Karawaną Kultury

Zbliża się XIV edycja Międzynarodowego Projektu „Karawana Kultury”. Kilkanaście lat koncertów, imprez integracyjnych, udanych prezentacji dorobku artystycznego zespołów z różnych państw już za nami.

W ciągu ostatniego roku w Wolinie odbyło się kilka imprez, na które warto zwrócić uwagę.

Poprzednia edycja „Wolińskiej Jesieni”, cyklicznej imprezy artystycznej, zainicjowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie, nabrała barw międzynarodowych dzięki współpracy z „Karawaną Kultury”. W ramach przedsięwzięcia artystycznego zostały zaprezentowane prace plastyczne uczniów i pedagogów, amatorów i profesjonalnych malarzy z 12 państw: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Kazachstanu, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Turcji i  Polski.

To nie była jedyna impreza Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie we współpracy z Fundacją Benefis (głównym organizatorem „Karawany Kultury”). W grudniu w szkole odbyło się międzynarodowe spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie szkoły oraz grupy z Azerbejdżanu (studenci i pedagodzy Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki miasta Baku) i Indonezji (Nona Asri Indonesia Group z Dżakarty, Dance and Music Traditional of Indonesia). Celem tego spotkania była integracja międzynarodowa przez prezentację tradycji Polskich, rozmowę o flagach państwowych i barwach narodowych. Ciekawostką dla dzieci niewątpliwie było to, że flagi Polski i Indonezji są bardzo podobne – te same kolory, lecz obrócone. Uczniowie i gości razem tańczyli Polonez. W taki właśnie sposób, oficjalnie a jednak przez zabawę, utrwalamy wiedzę o polskich symbolach narodowych, uczymy tożsamości narodowej.

W lutym prawdziwą ucztą dla miłośników dobrej muzyki stał się koncert Orkiestry Miejskiej z Rosji z miasta Sergijew Posad, dyrygentem której jest zasłużony artysta Rosji Władisław Kaderski. Władisław Kaderski uważa się za legendę jazzu Rosyjskiego, wiele lat prowadził znaną Państwową Kameralną Orkiestrę Jazzową im.O.Lundstrema. Na koncert do kolegiaty św. Mikołaja przyszło sporo mieszkańców Wolina oraz niektórzy specjalnie przyjechali z bliższych miejscowości. Mimo zimna w świątyni nikt nie pożałował, orkiestra z solistami zagrała bardzo rozmaity repertuar z utworów klasycznych, filmowych, aranżacji znanych piosenek ludowych.

Oficjalne otwarcie marcowej edycji to wspólny występ tancerzy razem z SHYMI z utworem „Wszyscy razem”. Szymon Nowak zaśpiewał utwór swojego autorstwa w otoczeniu małych tancerzy z różnych krajów i miast. Po raz kolejny organizatorzy „Karawany Kultury” pokazali, że twórczość nie ma granic – na jednej scenie mogą razem wystąpić amatorzy i profesjonaliści, przekazując doświadczenie i mówiąc jednym językiem – językiem muzyki i tańca, nie potrzebującym tłumaczeń.

W marcu oprócz licznych prac uczestników można było zobaczyć prace Ismaila Hossen Khokon (absolwent Dhaka University na wydziale Sztuk Pięknych w Bangladeszu), Roberta Tomasza Zięby (absolwent studiów wyższych St.Kevin’s College w Dublinie – Media Production, Photography & Visual) i kopie prac dzieci i młodzieży z archiwum Międzynarodowego konkursu The World of Art Magazine (Celje, Slowenia). W Centrum Współpracy Międzynarodowej w Dworku Wolińskim odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy z Rosji, Niemiec, Łotwy i Polski wspólnie stworzyli instalację „Stopklatka Karawany Kultury”. Zajęcia prowadził od wielu lat związany z Gminą Wolin Daniel Strzelczyk – DANKO (absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pedagog, instruktor, plastyk, animator kultury).

Czerwcowa edycja „Karawany Kultury” była dostosowana do terminu zakończenia roku akademickiego w szkołach, instytucjach kultury, które w tym czasie podsumowują osiągnięcia w nauce gry na instrumentach, prezentując nowy repertuar wokalistów i prace plastyczne. Na wyspie Wolin swój dorobek artystyczny przedstawili wokaliści, instrumentaliści i plastycy z Rosji, Niemiec, Białorusi, Estonii, Holandii i Polski. Dzięki wieloletniej współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin uczestnicy zaproszeni byli do udziału w corocznej imprezie „Dni Wolina” dodając dobrej energii występom artystycznym. Podczas Dni Wolina dla wszystkich chętnych były zorganizowane warsztaty pn.: „Jak szybko narysować piękne kwiaty”. Prowadziła warsztaty designer, pedagog i dyrektor prywatnej szkoły sztuki dla dzieci i dorosłych „Magische Kunstschule bei Anna” (Berlin, Niemcy) – Hanna Tropina. W warsztatach wzięło udział blisko 40 osób dzieci i dorosłych, dla których to było „coś nowego“, nowe doświadczenie, fajna zabawa, dobra integracja.

Edycja sierpniowa odbywała się równolegle z Festiwalem Słowian i Wikingów, więc uczestnicy „Karawany Kultury” mieli możliwość wystąpić w ramach Jarmarku Wikinga. Uczestnicy dali półtoragodzinny koncert, w którym umiejętności pokazali zespoły i soliści z Białorusi i Łotwy. Publiczność cieszyła się bogatym repertuarem z dziedziny teatru, wokalu i tańca.

Z kalendarzem imprez „Karawany Kultury” można zapoznać się na stronie gminy www.gminawolin.pl

www.ikamien.pl

 www.kamienskie.info

www.gminawolin.pl

Posted on 01.10.2017 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top