Ostatni dzień ferii z Karawaną Kultury w Wolinie

Karawana Kultury Music Islands Open

W tym roku ostatni dzień ferii zimowych w Gminie Wolin odbył się pod hasłem Music Islands Open. Właśnie taką nazwę organizatorzy nadali zimowej edycji Karawany Kultury, luty – 2017.

Dlaczego „Music Islands” (Muzyczne Wyspy)? – Ponieważ wydarzenia konkursu-festiwalu w ramach międzynarodowego projektu wymiany kulturowej miały miejsce na wyspie Wolin, nie obeszło się bez uczestników z sąsiedniej wyspy Uznam.

Dlaczego „Open” (Otwarte)? – Ponieważ wziąć udział może każdy chętny, niezależnie od wieku i kierunku muzycznego, niezależnie czy się jest początkującym albo się gra na poziomie profesjonalnym. Cały pomysł polega na tym, że na szczeblu kultury i edukacji organizatorzy tworzą platformę do integracji, wymiany doświadczeń, motywują ruch artystyczny.

25 lutego główny dzień festiwalowy zebrał w MDK Międzyzdroje ponad 130 uczestników razem z pedagogami i instruktorami wokalu i muzyki instrumentalnej. 26 lutego już w gronie bardziej kameralnym impreza przeniosła się do Wolina.

Soliści i członkowie zespołów zagranicznych z Białorusi i Rosji razem zwiedzili miasto, zapoznali się z jego historią, obejrzeli ekspozycję w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego. Dla uczestników zorganizowany był pokaz pantomimy i klaunady Tomasza Kubika. To przedstawienie interaktywne w Dworku von Below w Wolinie miało jeszcze bardziej zintegrować uczestników, tym bardziej, że na końcu przewidziana była nauka prezentacji scenicznej – taka wiedza niewątpliwie przyda się każdemu, kto ma do czynienia ze sceną. Tomasz Kubik to aktor, animator kultury, socjolog, pasjonat klaunady i muzyki, zawodowy klaun i perkusistą. Tworzy własne spektakle, uczestniczące w projektach edukacyjnych realizowanych na całym świecie – w Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii, Emiratach Arabskich.

Prawdziwą ucztą dla miłośników dobrej muzyki stał się koncert Orkiestry Miejskiej z Rosji z miasta Sergijew Posad, dyrygentem której jest zasłużony artysta Rosji Władisław Kaderski. Władisław Kaderski uważa się za legendę jazzu Rosyjskiego, wiele lat prowadził znaną Państwową kameralną orkiestrę jazzową im.O.Lundstrema. Na koncert do kolegiaty św. Mikołaja przyszło sporo mieszkańców Wolina oraz niektórzy specjalnie przyjechali z bliższych miejscowości. Mimo zimna w świątyni nikt nie pożałował, orkiestra z solistami zagrała bardzo rozmaity repertuar z utworów klasycznych, filmowych, aranżacji znanych piosenek ludowych.

Po koncercie Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz powiedział kilka słów i Karawanie Kultury, jej organizatorach i uczestnikach, wręczył specjalne podziękowania artystom i pedagogom. Róże i słodkie upominki dla uczestników na zakończenie tego dnia stały się miłą niespodzianką.

Kolejna edycja Karawany Kultury już w marcu – Amber Stars / Dance Islands Open. Swoje talenty przedstawią zespoły z Polski, Białorusi, Niemiec, Łotwy, Rosji, Maroka.

Głównym organizatorem Karawany Kultury jest Fundacja Benefis z Wolina we współpracy z MOK Wolin, Centrum Współpracy Międzynarodowej w Wolinie (Dwor von Below), Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, MDK Międzyzdroje, Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, GOKiS w Golczewie. Projekt wymiany kulturowej Karawana Kultury objęty jest patronatem Burmistrzów Wolina, Golczewa, Kamienia Pomorskiego.

Foto Robert Tomasz Zięba

www.kamienskie.info

www.ikamien.pl

www.osrodek-kultury.pl

Posted on 09.03.2017 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top