Misja z Karawaną Kultury

 

Główne cele Fundacji Benefis – organizatora Międzynarodowego projektu “Karawana Kultury” – to popularyzacja amatorskiego ruchu artystycznego, wspieranie oraz podejmowanie działań pożytku publicznego na rzecz rozwoju kultury, sztuki, oświaty oraz ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; rozwój turystyki, wspieranie różnorodnych inicjatyw społecznych.

Podczas ostatnich lat projektu dzięki współpracy władz lokalnych oraz instytucji pozarządowych w festiwalach twórczości, wypełniając swoją misję, co raz częściej biorą udział zespoły amatorskie powiatu kamieńskiego. Szyją nowe stroje, opanowują nowy repertuar. W oparciu o tradycje swoich miejscowości tworzą własną kulturę, dzielą się swoją twórczością koncertując, biorąc udział w audycjach radiowych, występując na imprezach lokalnych i festiwalach międzynarodowych. Pokazują swoje umiejętności, wymieniają się doświadczeniem, zawierają przyjaźń z zespołami z innych miast a nawet zza granicy podczas przeglądów “Karawany Kultury”. Oto niektórzy.

ZESPÓŁ DOMYSŁÓW:

Podczas wspólnych spotkań grupa pracowała nad repertuarem zespołu. Powstały pieśni mówiące o życiu mieszkańców, o miłości do miejsca, w którym żyją, o przyrodzie i o przyjaźni: Pieśń Domysłowa, A kiedy odejdą domysłowskie mgły, Jest szczęście, czy Zielona Wyspa. Zespół Domysłów wystapił podczas Ottonowego Święta Plonów w miejscowości Laska, gdzie odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. Dalsze plany grupy artystycznej, to przede wszystkim nagranie pieśni i wydanie płyty, co będzie dokumentować działania zespołu i da możliwość poznania tych działań artystycznych mieszkańcom Gminy Wolin. W przygotowaniu strojów domysłowskich, oprawy muzycznej, współtworzenia muzyki do pieśni domysłowskich, nagłośnienia i dokumentacji fotograficznej i video zespół wspomaga Fundacja Teatr Teatr. Obecnie pracują nad repertuarem kolęd i pastorałek, a z uwagi na rok Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski przygotowane są również pieśni patriotyczne. Działalność zespołu artystycznego w obszarze wsi ma duże znaczenie dla współtworzenia własnej kultury i budowania tożsamości narodowej, a dla uczestników zespołu to niejednokrotnie sposób na życie i nawiązywanie tak cennych dziś relacji z innymi.

ŚWIERZNO ŚPIEWA:

Grupa chóralna powstała w 2017 roku z powodzeniem zdobywając sobie sympatię społeczności powiatu kamieńskiego. Chór ma status międzypokoleniowego. Śpiewają w nim osoby w różnym wieku, a w repertuarze grupy są polskie pieśni patriotyczne, kolędy, pastorałki i pieśni okazjonalne. “Świerzno Śpiewa” to wzorcowa grupa artystycznego i społecznego zaangażowania. “Świerzno Śpiewa” to również przykład partnerstwa społecznego poprzez współdziałanie z Fundacją “Teatr Teatr” działającą w zakresie edukacji artystycznej i kulturalnej.

KOCIOŁ WYOBRAŹNI:

Projekt “Kocioł Wyobraźni” to warsztaty edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z sołectwa Domysłów, Kołczewo, Kodrąb, Ładzin, Warnowo, Wisełka. Projekt realizowany jest w świetlicy wiejskiej w Domysłowie przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin nieprzerwanie od roku 2015. Głównym jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych i artystycznych dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich w formie interaktywnych zajęć warsztatowych i aktywizacja środowiska wiejskiego.

W poprzedniej edycji “Karawany Kultury” w październiku oglądaliśmy spektakl “Mały Książe” z Projektu “Kocioł Wyobraźni”.

W nadchodzącej grudniowej edycji pt. “Christmas Gift of Culture Caravan” w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach (12.12.2018, środa, godz. 14:00) spotkamy się z chórem “Świerzno Śpiewa” i zespołem “Domysłów”, z zespołem “Dargulinki” z PSP w Dargobądzu, tancerzami TKS “Jantar” z Wolina.

W Dworku Wolińskim w koncercie z cyklu “Koncerty Rodzinne” (13.12.2018, czwartek, godz. 17:00) zobaczymy grupę dzieci z przedszkola w Wolinie oraz uczniów PSP im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie i z PSP w Dargobądzu.

W tej grudniowej edycji “Karawany Kultury” uczestniczy ponad 150 osób w różnych grupach wiekowych w nominacjach: taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, saksofon, białoruskie cymbały, gitara), folklor, chór, wokal, sztuki plastyczne.

Uczestnicy zza granicy przyjadą do nas z Białorusi (miasta Mińsk, Marina Horka, Witebsk), z Republiki Afryki Południowej (Roodepoort), Bangladesz (Dhaka). Mamy nadzieję, że uczestnicy z Bangladesz dostaną wizę. Bardzo możliwe, że się dołączy do nas grupa z Malezji, która czeka na dofinansowanie wyjazdu do Polski a wizy nie potrzebują, co ułatwia sprawę.

ZAPRASZAMY NA KONCERTY (wstęp wolny):

12.12.2018, środa, godz. 14:00, Międzynarodowy Dom Kultury Międzyzdroje: zespoły i soliści z Polski, Białorusi, Republiki Afryki Południowej, Bangladesz. Taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, saksofon, białoruskie cymbały), folklor, chór, wokal, sztuki plastyczne. 

13.12.2018, czwartek, godz. 17:00, Dworek Woliński: zespoły i soliści z Polski, Białorusi, Republiki Afryki Południowej, Bangladesz. Taniec, muzyka instrumentalna (fortepian, gitara, białoruskie cymbały), folklor, chór, wokal.

www.echokamienia.pl

www.tu.swinoujscie.pl

www.ikamien.pl

www.kamienskie.info

Posted on 26.11.2018 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top