Marcowa edycja XIII Międzynarodowej Karawany Kultury

W marcu odbyła się kolejna edycja Karawany Kultury.

25.03.2017 w Międzyzdrojach z samego rana zespoły taneczne, wokalne, instrumentalne miały próby. Na wszystkich czekał długi i bardzo intensywny dzień festiwalowy, pełen ciekawych wydarzeń. Marcowa edycja XIII Międzynarodowej Karawany Kultury połączyła około 300 uczestników razem z pedagogami i instruktorami, którzy wzięli udział w festiwalu Amber Stars & Dance Islands Open.

W części festiwalu Amber Stars uczestnicy pokazali swoje umiejętności w nominacjach – teatr, wokal, muzyka instrumentalna. Zespoły i soliści, dzieci i dorośli przedstawili na scenie Międzynarodowego Domu Kultury rozmaity repertuar – od sztuki poważnej teatru akademickiego, przez improwizacje jazzowe, po piosenki dziecięce w wykonaniu maluszków od lat 3.

Grand Prix tej części festiwalu został przyznany 12-letniej Karolinie Schmal z Niemiec, z Berlina (fortepian), która przepięknie zagrała „W grocie Króla Gór” Edwarda Griega. Ta nagroda to wielka niespodzianka dla jurorów i Karoliny, ponieważ zgłoszono ją już w trakcie konkursu na prośbę kierowniczki Centrum wczesnego rozwoju dziecka „EviRick” Natalii Braun „dać szansę, wesprzeć, niech tylko zagra, nawet bez dyplomu”. Cóż, warto wspierać młodzież, bo w taki sposób odkrywamy talenty, pomagamy im się odnaleźć i zaistnieć.

W innej sali, pracowni plastycznej, uczestnicy w nominacji visual arts pracowali nad tematem „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami”. Pomagali im w tym Anna Mackiewicz (pedagog Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach) i Ismail Hossen Khokon (Bangladesz). Pomoc przedstawicieli różnych kultur to najlepsze dla takiego rodzaju zadań – rysunki przede wszystkim pokazują tradycje różnych krajów, stroje ludowe, bajki narodowe.

Na wystawie w foyer oprócz licznych prac uczestników Amber Stars można było zobaczyć prace Ismaila Hossen Khokon, Roberta Tomasza Zięby (Wolin) i kopie prac dzieci i młodzieży z archiwum Międzynarodowego konkursu The World of Art Magazine (Celje, Slowenia).

Ismail Hossen Khokon – absolwent Dhaka University na wydziale Sztuk Pięknych w Bangladeszu. Ukończył również Tower Hamlet College w Londynie na kierunku Art and Design oraz Design for Communication na Westminster University w Londynie. Jego prace inspirowane są wszelkiego rodzaju uczuciami, które pojawiają się w życiu każdego człowieka. Nawiązuje zarówno do pozytywnych jak i negatywnych emocji. W jego obrazach widać silne wpływy kultury i natury Bangladeszu.

Robert Tomasz Zięba – absolwent St.Kevin College na wydziale Media, kierunek Fotografia w Dublinie. Ukończył również̇ kurs specjalizacji Graphics and Print Media. To dziennikarz, ściśle współpracujący z europejskimi komitetami organizacyjnymi amatorskich i profesjonalnych festiwali i konkursów – Polska, Niemcy, Hiszpania, Irlandia, Kazachstan, Rosja i inne. Jego prace odzwierciedlają życie codzienne, można w nich zobaczyć uwiecznione aparatem każde emocje – wzruszające chwile radości bądź smutku, sielanki bądź energicznego wydarzenia.

Taneczna część festiwalu rozpoczęła się flashmobem „małych gwiazd” na znanej Alei Gwiazd. Wspólny układ choreografii przygotowała dla zespołów Renata Maruszewska – wybitna instruktora fitness oraz różnych styli tanecznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze swoimi podopiecznymi systematycznie bierze udzial w wielu pokazach i imprezach jak i programach propagujących zdrowy styl życia. Słynna jest z tego, że od kilku lat jest autorką różnej tematyki flashmobów Karawany Kultury.

Oficjalne otwarcie Dance Islands Open na scenie – wspólny występ tancerzy razem z SHYMI z utworem „Wszyscy razem”. Szymon Nowak zaśpiewał utwór swojego autorstwa w otoczeniu małych tancerzy z różnych krajów i miast. Po raz kolejny organizatorzy Karawany Kultury pokazali, że twórczość nie ma granic – na jednej scenie mogą razem wystąpić amatorzy i profesjonaliści, przekazując doświadczenie i mówiąc jednym językiem – językiem muzyki i tańca, nie potrzebującym tłumaczeń.

Dalej kilkanaście grup tańca i zumby, przedstawili barwny korowód rozmaitych układów – taniec estradowy, ludowy, nowoczesny, zumbę i nawet jump fitness na trampolinach.

Objęty patronatem honorowym Gminy Międzyzdroje Grand Prix tanecznej części festiwalu zdobył zespół Sharm z Białorusi, miasta Borysów.

W marcowej edycji XIII Karawany Kultury wystąpili soliści i zespoły z Niemiec, Łotwy, Rosji, Białorusi, Polski.

Już w maju kolejna edycja Baltic Music Race.

Główny organizator – Fundacja Benefis, Wolin.

Foto Robert Tomasz Zięba

www.kamienskie.info

www.ikamien.pl

Posted on 06.04.2017 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top