Karawana Kultury w CWM Grodno

Współorganizatorem czerwcowej edycji XIII Międzynarodowego Projektu Karawana Kultury (Artistic Summer of Culture Caravan 2017) jest Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, gdzie 24.06.2017 odbyły się przesłuchania konkursowe oraz konkurs rysunku i warsztaty plastyczne.

Profesjonalne Jury oceniało uczestników w poszczególnych nominacjach w składzie: Leszek Rodziewicz (Przewodniczący Jury, historyk, działacz społeczno-kulturalny), Inna Żołudiewa (muzyk, pianistka, pedagog wokalu z wieloletnim doświadczeniem), Marina Nikoriuk (mezzosopran, autor wielu projektów muzycznych, pedagog śpiewu), Valerii Burianenko (muzyk znany z duetu „Salvador Dali”, pedagog wokalu i gry na instrumentach), Hanna Tropina (członek Związku artystów sztuki ludowej “Dnieprowska Palitra”, organizator wystaw w galeriach na Ukrainie i w Niemczech, autor cyklu warsztatów transmitowanych w telewizji), Robert Tomasz Zięba (absolwent St.Kevin College na wydziale Media/Fotografia w Dublinie, dziennikarz, ściśle współpracujący z europejskimi komitetami organizacyjnymi amatorskich i profesjonalnych festiwali i konkursów, Prezes Fundacji Benefis – głównego Organizatora Karawany Kultury).

Podsumowując oceny Przewodniczący Komisji Artystycznej Leszek Rodziewicz podkreślił, że poziom wykonawców jest bardzo wysoki, nawet 5-7-letni uczestnicy swobodnie się czują na scenie, prawie bezbłędnie prezentując repertuar doskonale dobrany przez pedagogów. Przed rozdaniem zasłużonych nagród Marina Nikoriuk w swoim przemówieniu do obecnych uczestników, rodziców, pedagogów zaznaczyła bardzo ważny aspekt: „Jurorzy nie są po to, żeby osądzać. Jesteśmy tu po to, żeby wam kibicować. Jesteśmy waszymi największymi fanami”. To prawda. Konkursy Karawany Kultury różnią się od innych swoją atmosferą przyjaźni i wzajemnego wsparcia.

Otwarty w 2015 r. Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów po raz kolejny sprawdził się jako wielofunkcyjny obiekt realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych. Budowa obiektu, jego całokształt pozwalają na równoległe przeprowadzenie przesłuchań konkursowych, organizacji wystawy prac, warsztatów plastycznych i cateringu. Niektórzy uczestnicy brali udział w kilku nominacjach i przemieszczanie się ze strefy „koncertowej” do strefy warsztatów plastycznych zajmowało dosłownie chwilę. Prezentacje konkursowe odbywały się na tle wyświetlanego rzutnikiem slide-show złożonego z prac uczestników spoza granicy konkursu zdalnego. Nie każdy może przyjechać na wybrane imprezy z przyczyn braku czasu bądź finansów i właśnie taka forma konkursu, kiedy prace są wysyłane drogą elektroniczną, jest bardzo wygodna i dostępna każdemu.

CWM w Grodnie usytuowany jest w Wolińskim Parku Narodowym, co sprzyja edukacji przyrodniczej. Głównym bohaterem konkursu rysunków został wybrany orzeł bielik, który jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego, jednak Organizatorzy nie stawiali ograniczeń – uczestnicy mogli rysować wszystko, co się kojarzy z naturą. Nie było z tym problemu, ponieważ szyby galerii nie pozbywają nas uczucia bezpośredniego otoczenia lasem, co pobudza wyobraźnie w odpowiednim kierunku.

Nie obeszło się bez integracji – zaplanowane warsztaty ręcznego malowania drewnianych breloczków, prowadzone przez Hannę Tropiną, cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Pozytywnego nastroju również dodało integracyjne zajęcie muzyczne prowadzone przez Valeriego Burianenko – piosenka „Hej, Sokoły!” dość szybko była opanowana przez obecnych i międzynarodowa grupka najbardziej aktywnych uczestników przedstawiła świeżo wyuczony utwór tuż przed wręczeniem nagród. Najmłodsi nawet zakrążyli w spontanicznym radosnym korowodzie.

W CWM Grodno Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej swój dorobek artystyczny prezentowali dzieci, młodzież i dorośli – wokaliści, instrumentaliści i plastycy z Rosji, Niemiec, Białorusi, Estonii, Holandii i Polski. Grand Prix zdobył Zespół instrumentów ludowych MENESTRELI (Rakowska Dziecięca Szkoła Sztuki, Raków, Białoruś, kierownik artystyczny – Dvaretskaya Katsiaryna).

 

Foto Robert Tomasz Zięba

www.facebook.com FOTO ALBUM

www.centrum-grodno.pl

www.naszemiastomiedzyzdroje.com.pl

Posted on 24.06.2017 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top