Podczas tegorocznych Dożynek gminnych w Kamieniu Pomorskim i Wolinie wystąpili uczestnicy XI edycji Międzynarodowego Projektu Karawana Kultury – ELENA KINIAEVA zaśpiewała piosenki estradowe oraz aranżacje piosenek ludowych. Jej kierownikiem artystycznym jest WŁADIMIR KRIKOTNIENKO, piosenki jego autorstwa też znaleźli się w wykonanym programie.
Jako dożynkowy prezent dla gminy Wolin w imieniu urzędu swojego miasteczka Łuchowicy (obwód Moskiewski Rosji) przywieźli symboliczny… ogórek. Jest to skarbonka w postaci ogórka stojącego na beczce. Z jednej strony nawiązuje to do rolnictwa, ponieważ region z którego pochodzą jest znany z hodowli ogórków, z drugiej strony – dowiedzieliśmy się, że miasto Łuchowicy jest słynne jako jedyne w Rosji posiadające pomnik Ogórka.
W tegorocznej letniej edycji Karawana Kultury brali udział zespoły z różnych miast, które też mogą się pochwalić ciekawostkami. Między innymi byli to uczestnicy z miasta Sierpuchow (zespół WESOŁA KARUZELA). Na terenie tego miasta stoi oryginał pomnika radzieckiego żołnierza ratującego dziecko – w Treptower parku w Berlinie została umieszczona kopia tego pomnika. Zespóły z Udmurcji (NOWA FALA, SPEKTRUM) mogły się pochwalić znanym rodakiem – kompozytorem Piotrem Czajkowskim, twórcą takich arcydzieł jak „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca królewna” znanych i lubianych na całym świecie. Zespół z Tatarstanu (NASTRÓJ) opowiadał, że caryca Katarzyna II (urodzona w Szczecinie) do dziś uznawana jest za jednego z najbardziej protatarskich rządców Rosji – dopiero przez nią został zniesiony zakaz budowy nowych meczetów (wprowadzony przez Iwana Groźnego) i pierwszy meczet po zniesieniu tego zakazu wybudowano właśnie dzięki jej wsparciu.
Wykonawcy z Czech (KLARINETOVY SOUBOR PRACHATICE, Grand Prix tego lata) opowiadali historię swojego miasta Prachatice, początki którego sięgają XI wieku. Dzięki monopolowi na handel solą oraz położeniu na słynnym Złotym Szlaku wiodącym z Czech do Bawarii, w XIV wieku Prachatice przekształciły się w dość duże i prosperujące miasto. Nie tylko Wolin ma wpisany do kalendarza imprez cyklicznych „średniowieczny” festiwal – każdego roku Prachatice hucznie obchodzą Uroczystości Solnej Złotej Drogi. Na głównym rynku miasta odbywają się wtedy liczne koncerty muzyki średniowiecznej a także parady z przebranymi w średniowieczne stroje uczestnikami.
Karawana Kultury stwarza nowe możliwości nie tylko dla przyjeżdżających uczestników. Artystom lokalnym integracja oraz wymiana doświadczeń daje nowe pomysły. Z niecierpliwością czekamy na powstanie nowego utworu kompozytora i wokalisty z Wolina, Szymona Nowaka (SZYMI), który zostanie przedstawiony publiczności podczas kolejnej edycji festiwalu w oprawie tanecznych układów opracowanych przez Renatę Maruszewską z Dziwnowa (RENE’S).
Komentowanie zostało wyłączone.