Jesienny MIX Karawany Kultury

W tym roku XIV edycja „Wolińskiej Jesieni”, cyklicznej imprezy artystycznej, zainicjowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową w Wolinie, nabrała barw międzynarodowych. Było to możliwe dzięki współpracy dwóch fundacji – Fundacji Benefis i Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Wystawa zatytułowana „Autumn Mix” to także jeden z elementów wieloletniego projektu „KARAWANA KULTURY”. W ramach przedsięwzięcia artystycznego zostały zaprezentowane prace plastyczne uczniów i pedagogów, amatorów i profesjonalnych matarzy z 12 państw: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Kazachstanu, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Turcji i  Polski.  Prawie cały miesiąc wystawę można było oglądać w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie, część prac teraz eksponuje się w Gminnym Ośrodku Kultury.

W czasie przygotowań do tegorocznego pleneru uczniowie Wolińskiej szkoły mogli oglądać elektroniczną wersję prac uczestników spoza granicy na komputerach biblioteki miejskiej. To niewątpliwie pobudzało wyobraźnię uczestników, dawało nowe idee, młodsi próbowali naśladować pomysły i pewne techniki starszych malarzy aktywnie dodając coś od siebie. Przecież na tym właśnie sztuka polega – uczymy się od innych, wymieniamy się doświadczeniem, realizujemy pomysły.

Jeden z najbardziej aktywnych uczestników „Autumn Mix” – szkoła № 1912 im. Baurdżanem Momysz – Uły z Moskiewskego Zelenogradu, z Rosji. Grupa „Akademia Malarzy” pod kierownictwem Tatiany Daniliny nadesłała około 20 prac dzieci i młodziezy, wszystkie bardzo ciekawe, wykonane w róznych technikách. Specjalną nagrodą dla grupy jest zorganizowanie wystawy autorskiej w grudniu 2016. Czekamy na pracę, już są w drodze.

Istnieją opinie, iż zdalne uczestnictwo nic nie daje, ponieważ nie są to emocje „na żywo“. Otóż z pewnością możemy stwierdzić, że wystawa „Autumn Mix” pokazałą nam jesień w Świecie – w różnych kolorach i oddcieniach, o wschodzie i zachodzie słońca, nad jeziorem i na lące, w mieście i na wsi. Zobaczyliśmy jesień w stylu akademickim i w stylu fantasy. Dodało to motywacji lokalnym młodym talentom i ich pedagogom. Uczestnicy spoza granicy dostali zasłużone dyplomy, zmotywowani do dalszej pracy artystycznej, zachęceni do przyjazdu do Wolina w marcu 2017 (wiosenna edycja „KARAWANY KULTURY”) oraz na Jubileuszową XV edycję „Wolińskiej Jesieni”.

  • Pre-festiwalowa wystawa prac i plein-air Autumn MIX, Karawan Kultury

www.efrwp.pl

www.echokamienia.pl

www.ikamien.pl

www.proartinfo.ru

www.zelao.ru

www.netall.ru

www.zelenograd.smizz.ru

www.krukovo-vedomosti.ru

Posted on 28.10.2016 in Bez kategorii

Share the Story

About the Author

Back to Top